Urodziłem się w Częstochowie w 1921 roku jako najmłodszy syn żydowskiej rodziny Szajn, mającej pięcioro dzieci.  Mieszkaliśmy przy ul. Mirowskiej nr 5. Ojciec nasz również urodził się w Częstochowie.  Rodzice prowadzili sklep z odzieżą damską na Starym Rynku.

Z A P R O S Z E N I E do  MUZEUM CZĘSTOCHOWSKIEGO

Sala Reprezentacyjna Ratusza

W imieniu Rodziny Szajn z Izraela oraz Alona Goldmana, przewodniczącego “The Association Of Czestochowa Jews In Israel” , zapraszam do Ratusza w poniedziałek, 11 sierpnia 2014r. o godz. 18.oo, na spotkanie z Icsakiem Szajnem, który wraz z najbliższą rodziną, w dniach 9-11.08.2014r. odwiedzi nasze miasto – miejsce swojej młodości.
W programie wizyty, której opiekunem jest prof. Jerzy Mizgalski (AJD), są m.in. pobyt na częstochowskim Kirkucie, na grobach rodzinnych, wizyta w Hasagu pod tablicą pamięci, zwiedzanie miasta – miejsc związanych z życiem Rodziny Szajn. W poniedziałek, 11.08.2014r. goście spotkają się z Prezydentem Miasta Częstochowy P. Krzysztofem Matyjaszczykiem.

Poniżej krótki autorski opis Rodziny Szajn:

Urodziłem się w Częstochowie w 1921 roku jako najmłodszy syn żydowskiej rodziny mającej pięcioro dzieci. Mieszkaliśmy przy ul. Mirowskiej nr 5. Ojciec nasz również urodził się
w Częstochowie. Rodzice prowadzili sklep z odzieżą damską na Starym Rynku.

Przed 1939, moi bracia bliźniacy opuścili Polskę.
Józek, który był bokserem udał się na sportowe spotkanie w Izraelu i tam pozostał.
Drugi bliźniak, Moniek, wyjechał do Izraela w 1935 roku.

W czasie wojny, mój brat Szlamek związał się z bojowcami żydowskimi w Częstochowie.
Został zamordowany przez gestapo wraz z innymi, i został pochowany w grobie zbiorowym
na cmentarzu żydowskim w Częstochowie.

Najstarsza moja siostra opuściła miasto. Ona i jej mąż mieli 2-letnią córkę. Aby ją ratować, pozostawili ją z rodziną polskiej rodziny Jorasz, Ireny i Bogdana, która ukrywała ją w czasie wojny i uratowała jej życie. Kobieta ta została uznana przez “Yad Vashem” jako Sprawiedliwy wśród Narodów Świata i została zaproszona do Izraela na uroczystości .

Dwadzieścia lat po wojnie, moja siostra i jej rodzina również przybyła do Izraela.
Niestety, moi rodzice nie przeżyli wojny.

Moja matka z ulicznej łapanki została wysłana do Treblinki i tam zginęła, a mój ojciec został zabrany do Hasagu, gdzie spędził jego ostatnią noc wraz z ponad 120 Żydami, zamordowanymi następnego dnia, 23 kwietnia1943 przez Niemców. Pochowany został w masowym grobie na częstochowskim cmentarzu żydowskim. Po 1945 roku znalazłem wiadomość, i napisałem do jego rodziny, o jego napisie na ścianie w piwnicy Hasagu.

Janusz Jadczyk, dyr. MCz
5 sierpnia 2014r.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl