Wystawy czasowe

Ratusz
Postapolska. Wystawa Bartosza Zagórskiego 
W ramach Festiwalu Dekonstrukcji Słowa CZYTAJ!

Wystawa Postapolska Bartosza Zaskórskiego, na której zostaną zaprezentowane zarówno oryginały, jak i wydruki z komiksu „Postapolska”, to nasza tegoroczna wizualna propozycja. Przedpremierowo pojawią się też prace, które wejdą w skład najnowszej publikacji dla wydawnictwa Hollow Press “Postapolska” to komiksowy debiut Bartosza Zaskórskiego, który został wydany w języku angielskim we włoskim wydawnictwie Hollow Press. “Postapolska” to trochę komiks, trochę eksperyment, trochę artbook opowiadający historię wściekłego słoneczka, które w wyniku pewnych zdarzeń podniosło się z trumny na szczycie piramidy, na szczycie góry i doprowadziło do straszliwych zmian w krainie, na którą padało jego światło. Do komiksu artysta nagrał również soundtrack w klimacie dungeon synth/minimal wave – (za jego wydanie odpowiada włoskie wydawnictwo Heimat der Katastrophe), który usłyszymy na wystawie. / źródło: Festiwal Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (festiwalczytaj.pl)
(3.09.2022 – 12.10.2022)

Galeria Dobrej  Sztuki

zmiana ekspozycji

Pawilon Wystawowy

Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat 

Zapraszamy na etnograficzną wystawę jubileuszową zorganizowaną w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Ich twórczość od lat jest przedmiotem badań częstochowskich etnografów. Artyści, kwalifikowani do nurtu nieprofesjonalnych, tak różni od siebie w sposobie przeżywania i interpretowania otaczającej rzeczywistości, podobnie eksploatowali czas poświęcany na działalność twórczą.

Majewski tworzył relatywnie krótko (14 lat), pozostawił po sobie jednak setki prac, z których część ma wręcz monumentalny format. Na ekspozycji zaprezentujemy największe w jego dorobku – ponad pięciometrowy ołtarz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz Zatajony świat ze zbiorów własnych.

Janina Plucińska-Zembrzuska miała kilka wystaw w Muzeum Częstochowskim, na tej jednak odsłonimy inne oblicze artystki, mniej naznaczone cierpieniem i bólem. Po raz pierwszy pokazane zostaną jej rysunki, zainspirowane podróżami oraz plenerami malarskimi. Plucińska-Zembrzuska pozostawiła po sobie również setki prac, które niezwykle barwnie obrazują jej stany emocjonalne oraz doświadczenia życiowe.

Zestawienie działalności Stanisława Majewskiego, który żył w mikrokosmosie własnych przekonań i filozofii, z eksperymentującą formą i materiałem Janiną Plucińską-Zembrzuską to nie lada wyzwanie. Niezwykle jednak istotne z punktu widzenia pamięci. Pamięci o wybitnych twórcach. /Ewelina Mędrala-Młyńska/

(25.09.2022 – 29.01.2023, kuratorki: Ewelina Mędrala-Młyńska, Agnieszka Ciuk-Koćwin)

 

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl