Wystawy czasowe

Ratusz

Błeszno. Z dziejów częstochowskiej dzielnicy 

Muzeum Częstochowskie od 2019 r. organizuje wystawy w cyklu Dzielnice Częstochowy. Dotychczas zaprezentowano ekspozycje poświęcone dzielnicom Raków i Tysiąclecie. Błeszno to jedna z najstarszych osad wchodzących w obręb naszego miasta. Wieś położona w pobliżu Warty przy trakcie krakowskim, występująca w źródłach od 1382 r., graniczyła z dobrami wójtowskimi lokowanej Częstochowy i stanowiła centrum rozległych dóbr. Przyłączenie obszaru Błeszna do miasta Częstochowy odbyło się w dwóch etapach: w latach 1930 i 1952. Wystawa ukazuje dzieje Błeszna oraz osiedli wchodzących w skład dzisiejszej dzielnicy. Punkt wyjścia stanowią zaproponowane przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego hasła tematyczne, m.in.: historyczne i administracyjne granice Błeszna, rody szlacheckie, które pisały się „z Błeszna” – Bielowie herbu Ostoja i Błeszyńscy, dwór, folwark, fortalicja (wieża obronna), najstarsi mieszkańcy w dokumentach, organizacje społeczne, szkoły, sylwetki znanych błesznian, obiekty fizjograficzne, walory przyrodnicze. Przez pryzmat wybranych zagadnień wystawa ukazuje ukryte warstwy historii częstochowskiej dzielnicy, pozwala dostrzec losy tej części miasta oraz jej mieszkańców. Prezentowane materiały (fotografie, mapy, dokumenty) pochodzą z zasobów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie – partnera w realizacji projektu, a także z prywatnych kolekcji częstochowian, w tym błesznian. Wystawie towarzyszy publikacja Błeszno. Vademecum dzielnicy Częstochowy pod redakcją Juliusza Sętowskiego.

/16.12.2022 – 21.05.2023, kurator: dr Andrzej Kuśnierczyk – Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy Muzeum Częstochowskiego/

Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów – wernisaż 26 stycznia 2023 r., godz. 17.00
Organizator wystawy: Fundacja Dobry Grunt. Partner projektu: Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpraca:
TSKŻ – oddział w Częstochowie.

Ekspozycja prezentowana w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu upamiętni życie Samuela Willenberga, urodzonego w 1923 r. w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego. W 1943 r. był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince. Po uciecze z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim. Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu.
Wystawa powstała w związku z rocznicami przypadającymi w 2023 r.: 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. /https://www.uw.edu.pl/wystawa-samuel-willenberg-bohater-dwoch-narodow/

/26.01-12.02.2023 r./

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl