Śladami Reszków

Wystawa „Śladami Reszków”
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, listopad 2007 – styczeń 2008

Poświęcona światowej sławy rodzeństwu śpiewaków operowych przełomu XIX i XX w.: Edwardowi, Janowi i Józefinie, została otwarta w ramach Święta Muzyki 23 listopada 2007 w Ratuszu – w ,,Gabinecie wybitnych częstochowian”. Ekspozycję będziemy mogli podziwiać do połowy stycznia 2008 roku.
Niesamowite głosy zapewniły całej trójce sukcesy w operach na całym świecie: w Paryżu, Londynie, Wenecji, Madrycie, Lizbonie, Dublinie, Petersburgu, Mediolanie i Nowym Jorku. Śpiewali w salonach arystokracji i najznakomitszych monarchów ówczesnych czasów. Zawarli znajomość z królową Wiktorią, królem Edwardem VII i carem Aleksandrem. Pod koniec XIX wieku Reszkowie wykupili wiele majątków w okolicy Kłomnic: w Garnku, Chorzenicach, Witkowiecach, Nieznanicach i Borownie. Jan Reszke założył w Skrzydlowie stadninę koni i nowoczesną stajnię sportową.
Pamiątki po rodzinie Reszków pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Teatralnego przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie, Archiwum Państwowego w Częstochowie, jak również od osób prywatnych. Mozemy zobaczyć wśród nich między innymi dokumenty, dyplomy, zdjęcia i różne unikatowe przedmioty: lusterko z kuferka – toaletki Heleny Rszke – żony Edwarda, wachlarz Józefiny Reszke, opakowania papierosów ,, de Reszke”, zdjęcie rentgenowskie lewej dłoni Edwarda Reszke, jedwabne programy wieczorów galowych z udziałem braci Reszke.

Zobacz i posłuchaj – źródło TV Orion

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl