Literatura

Płyta RYTM SERCA z wierszami HALINY POŚWIATOWSKIEJ recytowanymi przez aktorkę Agnieszkę Łopacką, z muzyką Cypriana Baszyńskiego, Janusza Yaniny Iwańskiego, Krzysztofa Majchrzaka i Mateusza Pospieszalskiego to znakomita gratka dla miłośników twórczości poetki!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wspaniałym Artystom za wzięcie udziału w projekcie.

Dzięki nim zatopione w tekstach Haliny Poświatowskiej pragnienie intensywności przeżyć, miłość, pasja życia odnalazły wyjątkowe i pełne namiętności odbicie w utworach zawartych na płycie.

Niezmiennie zapraszamy również do jednego z naszych obiektów – do Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej!

Wykaz utworów, które znalazły się na płycie:
1. *** (przychodzi do mojego domu…)
2. Rufus z Nigerii opowiada o swojej pierwszej dziewczynie
3. *** (Odkąd cie poznałam, noszę w kieszeni szminkę…)
4. *** (więc jesteś jesteś jesteś…)
5. *** (nie wiem co kocham bardziej…)
6. *** (jestem teraz…)
7. *** (czas jeszcze nie wie nic…)
8. *** (odłamałam gałąź miłości…)
9. *** (w kwiatkach czeremchy…)
10. *** (jest miejsce…”)
11. *** (ona jest z nami…)
12. *** (to złe miejsce…)
13. Przypominam
14. *** (to z powodu kwiatów…)
15. *** (pytasz – co dźwigają…)
16. *** (Znaleźć ciebie – spojrzeć na ciebie…)
17. *** (tęsknię…)
18. *** (na zakurzonej drodze…)
19. *** (jeszcze nie wspominałam o miłości…)
20. *** (Jestem Julią…)
21. *** (a mówiłam – oczy masz złote…)
22. *** (myślę że jest trudno pisać wiersze…)
23. Lustro
24. *** (nie potrafię inaczej…)
25. *** (znowu pragnę ciemnej miłości…)
26. *** (mój cień jest kobietą…)
27. *** (w twoich doskonałych palcach…)
28. *** (moje serce jest władcą absolutnym…)
29. *** (bądź przy mnie blisko…)
30. Taki list
31. *** (kiedy umrę kochanie…)
32. *** (Widziałam ostatnią pszczołę…) – fragment
33. *** (wczoraj pisałam wiersze…)
34. *** (nie mam dawnej czułości…)
35. *** (czekałam długo…)
36. *** (jeszcze ciągle kręcę włosy…)
37. *** (ptaku mojego serca…)
38. *** (zawsze kiedy chcę żyć krzyczę…)
39. Dysonans
40. Wiersz dla mnie

cena: 25 zł

_________________________________________________

“O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia”
pod redakcją Elżbiety Hurnikowej i Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej
Częstochowa 2015
ISBN 978–83–60128–09–1

Okładka publikacji "O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia"

strony numerowane: 168
format: B5
oprawa: twarda

cena: 30 zł

Ludmiła Maria Marjańska, z domu Mężnicka, ur. 26 grudnia 1923 w Częstochowie, zm. 17 października 2005 w Warszawie – poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej.

„Ludmiła Marjańska była damą poezji polskiej. Zapewne, mniej się o niej pisze niż powinno; zapewne jej praca twórcza jest bardziej nieznana niż znana; zapewne poetka bardzo szybko weszła w cień krytycznoliterackiego zainteresowania. Dziesięć lat po jej śmierci rzadko się przypomina i jej osobę, i jej twórczość. Dlatego tak ważny jest ten zbiór szkiców, interpretacji, notatek i marginaliów, w którym życie i dzieło oświetlają się wzajemnie. W dziesiątą rocznicę śmierci poetki, jej twórczość zobaczona została z wielu stron: od strony poezji i prozy, jej związków z rodzinnym miastem i ludźmi. To wszystko układa się w barwną opowieść o życiu spełnionym.” /fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela/

Publikacja sfinansowana ze środków Gminy Miasta Częstochowy

_________________________________________________

„Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne”
pod red. Agnieszki Czajkowskiej, Elżbiety Hurnikowej i Anny Wypych-Gawrońskiej
Częstochowa 2010

Okładka publikacji „Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne”

Opis fizyczny:
ISBN 978-83-601286-7-1

strony: 207
ilustracje: 6
format: B5
oprawa: twarda

Cena: 26,25 zł

Publikacja cenna ze względu na – podkreśloną przez recenzenta prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela (Uniwersytet Śląski) – rozmaitość lektury, wyeksponowanie różnych „punktów widzenia”. „Czytanie wielokrotne”, a więc odczytywanie życia i twórczości tak niezwykłej kobiety, jaką była Halina Poświatowska, na różnorodne sposoby, w rozmaitych ujęciach.
Wśród artykułów znalazły się teksty: Grażyny Borkowskiej Długie pożegnanie. „Opowieść dla przyjaciela” jako elegia autobiograficzna; Katarzyny Janus „Jestem, aż dokąd?”. Virginia Woolf i Halina Poświatowska w „konfesjonale choroby”; Bernadetty Żynis O sobie samej jako innej; Joanny Warońskiej Haliny Poświatowskiej głos w sprawie Sokratesa; Grażyny Pietruszewskiej-Kobieli Krąg czarownic. Transgresyjna wyobraźnia Haliny Poświatowskiej; Waldemara Skrzypczyka Poświatowska i doświadczenie religijne; Jana Piotrowiaka Prawda ciała, prawda słowa. O „doświadczeniu” poetyckim Haliny Poświatowskiej; Leszka Szarugi Ku liryce dialektycznej (próba lektury jednego wiersza Haliny Poświatowskiej); Doroty Staszewskiej Alchemia Haliny Poświatowskiej; Violetty Jaros Gramatyka miłości. Kategorie osoby w erotykach Haliny Poświatowskiej; Wigi Bednarkowej „Poświata Poświatowskiej”, czyli kreatywne warsztaty poetyckie dla młodzieży oraz Elżbiety Wróbel Ślady istnienia, znaki pamięci. Halina Poświatowska i Częstochowa.

_________________________________________________

Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas”
Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Liberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Mariańskiej

Okładka publikacji: Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas” Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Liberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Mariańskiej

Wstęp i wybór wierszy Elżbieta Hurnikowa

Opis fizyczny
format: 24 x 16 cm
strony: 136
oprawa: twarda
ISBN 10: 83-60128-35-9
ISBN 13: 978-83-601283-5-0
rok wydania: 2006
cena: 36,75 zł

Prof. Elżbieta Hurnikowa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przybliżyła biografie takich twórców, jak Władysław Sebyła, Jerzy Liebert, Halina Poświatowska i Ludmiła Marjańska – poetów znanych nie tylko w Częstochowie, ale w całej Polsce. Przypomniała momenty, które znacząco wpłynęły nie tylko na życie osobiste, ale i na twórczość poetycką tych osób. W publikacji znajdziemy też wiele ciekawostek dotyczących literatów, np. to, że Władysław Sebyła chętnie muzykował z przyjaciółmi, Jerzy Liebert przyjaźnił się z Anną Iwaszkiewiczową i często bywał w willi „Aida”, Halina Poświatowska zafascynowana była kulturą hiszpańską, zaś rodzina Ludmiły Marjańskiej pochodziła z Austro-Węgier. Publikacja wzbogacona została o unikatowe fotografie, uzyskane m.in. ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, a także ze zbiorów rodziny H. Poświatowskiej i L. Marjańskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z książką, przypominającą o wielkich postaciach polskiej literatury, których losy nierozerwalnie związane były z Częstochową.

_________________________________________________

„Podobne, a tak różne życie…”. Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003, opracowanie naukowe listów I. Skrzypczyk-Gałkowska, Częstochowa 2019

Wydawca: Towarzystwo Galeria Literacka

Zbiór listów dwóch wspaniałych poetek – Wisławy Szymborskiej uhonorowanej literacką Nagrodą Nobla i Ludmiły Marjańskiej – na pewno zainteresuje wszystkich miłośników literatury. Prof. Elżbieta Hurnik tak pisze we wstępie: „Obie autorki połączyły bez wątpienia ujawniające się w korespondencji cechy, dzięki którym doskonale się porozumiewały: podobne gusta estetyczne, dystans wobec własnej osoby, posługiwanie się paradoksem, upodobanie do gier językowych, subtelna ironia – świadczące o rzadko spotykanym poczuciu humoru”. Niech to będzie najlepszą rekomendacją! Książkę można kupić w Ratuszu lub zamówić drogą mailową: wydawnictwa@muzeumczestochowa.pl

cena egzemplarza w miękkiej oprawie – 35 zł / cena egzemplarza w twardej oprawie – 45 zł

 

Okładka publikacji:  „Podobne, a tak różne życie…”. Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003

 

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl