Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej

Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej

Karuzela z Madonnami – wizerunki Matki Boskiej Częstochowskiej to ekspozycja prezentowana od 29 lipca do 19 listopada 2023 r. w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica w Częstochowie. Ukazane na niej są przedstawienia Matki Boskiej Częstochowskiej w sztukach – sakralnej, dewocyjnej, nieprofesjonalnej, naiwnej, ludowej, nowoczesnej, współczesnej oraz inspirowanej. Skupienie się na jednym wyobrażeniu, pozwala na stworzenie wystawy teoretycznie homogenicznej, jednak niezwykle wymownej i różnorodnej. Dziesięciolecia, w trakcie których wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej był powielany, wpłynęły nie tylko na jego przedstawianie, ale także symbolikę. Często wykorzystywany jest na przykład do komentowania aktualnej rzeczywistości.

Oprócz powszechnie znanych przedstawień, pokazujemy też istotne wyobrażenie haitańskiego bóstwa – Erzulie Dantor. Przypomina ono bardzo Madonnę z Jasnej Góry, a jego historia związana jest z przybyciem polskich żołnierzy w służbie Napoleona na tę właśnie wyspę. Opowiedzenie historii tego wizerunku dopełnia całości wystawy.

Na ekspozycji zaprezentowane są obiekty ze zbiorów własnych oraz Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Etnograficznego im. S. Udzieli w Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Śląskiego, Galerii Współczesnej Sztuki Sacrum “Dom Praczki”, a także prace Matyldy Damięckiej, Borysa Fiodorowicza, Bartka Jarmolińskiego, Grzegorza Dudały, Pauliny Taranek i Oskara Hutnego. /Ewelina Mędrala-Młyńska/


W ramach zadania powstała ekspozycja, na której prezentowane są przedstawienia Matki Boskiej Częstochowskiej w sztukach – sakralnej, dewocyjnej, nieprofesjonalnej, naiwnej, nowoczesnej, współczesnej, inspirowanej. Skupienie się na jednym wizerunku, jednym wyobrażeniu, pozwoli na stworzenie wystawy teoretycznie homogenicznej, jednak niezwykle wymownej i różnorodnej. Dziesięciolecia, w trakcie których wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej jest powielany, wpłynęły nie tylko na Jej przedstawianie, ale także symbolikę. Projekt jest niezwykle istotnym z punktu widzenia antropologicznych badań nad historią i tradycją miasta. Prezentując znaczny wycinek artystycznej działalności, której motywem wiodącym jest wyobrażenie Czarnej Madonny, zwraca uwagę na niebotyczną skalę oddziaływania wizerunku, a także wielość oraz oryginalność jego ujęć i wizualizacji. wystawie towarzyszą warsztaty dla dzieci i dorosłych. Bogato ilustrowany katalog do wystawy będzie popularyzował zbiory Działu Etnografii Muzeum Częstochowskiego. 

Projekt realizowany będzie od lipca do listopada 2023 r.

Finansowe wsparcie ministerialne to 40 000 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Autorka i koordynatorka projektu – Ewelina Mędrala-Młyńska

Kuratorka wystawy – Ewelina Mędrala-Młyńska

Współpraca merytoryczna – Agnieszka Ciuk-Koćwin

Kuratorka artystyczna – Matylda Ślosarska

Pomoc w realizacji wystawy – Bożena Mszyca/Paweł Kijeński/Dorota Kozłowska

Realizacja techniczna wystawy – Zbigniew Derda/Zbigniew Palus

Projekty graficzne – Matylda Ślosarska

Fotografie do projektu – Przemysław Januszko

Redakcja i korekta tekstów – Katarzyna Jezierska

Projekt, skład i oprawa graficzna katalogu – Katarzyna Tużylak-Kopytek

 

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl