Konserwacja tła do fotografii z wizerunkiem klasztoru jasnogórskiego i Matki Boskiej Częstochowskiej

W ramach zadania zaplanowana jest pełna konserwacja zachowawcza oraz rekonstrukcyjna tła fotograficzne z widokiem klasztoru jasnogórskiego, w formie wielkoformatowego obrazu olejnego o wymiarach 305 x 260 cm, które służyło fotografowi ulicznemu Janowi Słotwińskiemu do wykonywania zdjęć pamiątkowych z Częstochowy. Na obiekcie oprócz widoku Jasnej Góry umieszczono nad klasztorem, na obłoku, wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz napis: „1000 lat Polski / Pamiątka z Częstochowy 1966 r.”
Tło powstało prawdopodobnie w I połowie XX w. i było używane do 1966 r. Jest to unikat na skalę krajową, a jego stan zachowania nie pozwala na ekspozycję i grozi całkowitą dewastacją obiektu. W ramach zadania zostanie przeprowadzona konserwacja muzealium i powstanie prezentacja o etapach pracy restauracyjnej. Odnowione tło fotograficzne będzie zaprezentowane w muzeum, powstanie także jego odwzorowanie 3D dla osób z niepełnosprawnościami.

Projekt realizowany będzie od czerwca do grudnia 2023 r.

Finansowe wsparcie ministerialne to 54 600 zł / całkowita wartość zadania: 68 250 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.