- Muzeum
- Struktura Muzeum
- Rada Muzeum
- Obiekty muzealne
- Cennik usług
- Ogłoszenia
- Oferta usług Działu Archeologii
- Dostosowanie obiektów dla osób niepełnosprawnych
- Newsletter
- Regulamin uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych w okresie pandemii
- Deklaracja dostępności
- Zasady zwiedzania wz. z COVID-19
- Partnerzy
- RODO
- Polityka Cookies
- Wystawy
- Wystawy stałe
- Wystawy długoterminowe
- Wystawy czasowe
- Gabinety Wybitnych Częstochowian
- Jerzy Ostrowski
- Ferdynanda Karo
- Ludwik Wawrzynowicz
- Waldemar Miechowski
- Leon Jelonek
- ks. Leopold Wojak
- dr Mieczysław Wyględowski
- Władysław Biegański
- Edward Mąkosza
- Juliusz Łuciuk
- Jan Maciek Kukliński
- Śladami Reszków
- Kalina Jędrusik-Dygat
- Bronisław Idzikowski
- Wojciech Łukaszewski
- Wacław Tokarz, Władysław Terlecki
- Ludmiła Marjańska
- Jerzy Władysław Kołakowski
- Wanda Wereszczyńska
- Stefan Gierowski
- Andrzej Jasiński
- Stefan Korboński
- Włodzimierz Błaszczyk
- Jan Otrembski
- Jerzy Jotka Kędziora
- Iwo Gall
- Jan Oderfeld
- Marian Michalik
- Krzysztof Kędzierski
- Muniek Staszczyk
- Zwiedzanie i ceny biletów
- Wydawnictwa
- Multimedia
- Projekty
- Edukacja
- Kontakt
Inne
„Podobne, a tak różne życie…”. Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003, opracowanie naukowe listów I. Skrzypczyk-Gałkowska, Częstochowa 2019
Wydawca: Towarzystwo Galeria Literacka
Zbiór listów dwóch wspaniałych poetek – Wisławy Szymborskiej uhonorowanej literacką Nagrodą Nobla i Ludmiły Marjańskiej – na pewno zainteresuje wszystkich miłośników literatury. Prof. Elżbieta Hurnik tak pisze we wstępie: „Obie autorki połączyły bez wątpienia ujawniające się w korespondencji cechy, dzięki którym doskonale się porozumiewały: podobne gusta estetyczne, dystans wobec własnej osoby, posługiwanie się paradoksem, upodobanie do gier językowych, subtelna ironia – świadczące o rzadko spotykanym poczuciu humoru”. Niech to będzie najlepszą rekomendacją! Książkę można kupić w Ratuszu lub zamówić drogą mailową: wydawnictwa@muzeumczestochowa.pl
cena egzemplarza w miękkiej oprawie – 35 zł / cena egzemplarza w twardej oprawie – 45 zł
Zuzanna Talar
Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997
strony numerowane: 230
oprawa: twarda
cena: 40 zł
ISBN 978-83-60128-29-9
Opowieść Zuzanny Talar o trzech sezonach Henryka Talara w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza (1994-1997) spleciona została z trzech wątków. Pierwszy z nich to rozmowa córki Zuzanny z ojcem, gęsta od osobistych odniesień, wspomnień i artystycznych deklaracji. Drugi wątek to autentyczne zapiski Henryka Talara z okresu jego dyrekcji w Częstochowie. Trzeci – to historia tych trzech sezonów zmontowana z fragmentów recenzji, wywiadów, polemik i not prasowych […].
/fragment recenzji dr. Tomasza Miłkowskiego, prezesa Sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych/
Publikacja sfinansowana ze środków Gminy Miasta Częstochowy
“O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia”
pod redakcją Elżbiety Hurnikowej i Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej
Częstochowa 2015
ISBN 978–83–60128–09–1
strony numerowane: 168
format: B5
oprawa: twarda
cena: 30 zł
Ludmiła Maria Marjańska, z domu Mężnicka, ur. 26 grudnia 1923 w Częstochowie, zm. 17 października 2005 w Warszawie – poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej.
„Ludmiła Marjańska była damą poezji polskiej. Zapewne, mniej się o niej pisze niż powinno; zapewne jej praca twórcza jest bardziej nieznana niż znana; zapewne poetka bardzo szybko weszła w cień krytycznoliterackiego zainteresowania. Dziesięć lat po jej śmierci rzadko się przypomina i jej osobę, i jej twórczość. Dlatego tak ważny jest ten zbiór szkiców, interpretacji, notatek i marginaliów, w którym życie i dzieło oświetlają się wzajemnie. W dziesiątą rocznicę śmierci poetki, jej twórczość zobaczona została z wielu stron: od strony poezji i prozy, jej związków z rodzinnym miastem i ludźmi. To wszystko układa się w barwną opowieść o życiu spełnionym.” /fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela/
Publikacja sfinansowana ze środków Gminy Miasta Częstochowy
_________________________________________________
„Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne”
pod red. Agnieszki Czajkowskiej, Elżbiety Hurnikowej i Anny Wypych-Gawrońskiej
Częstochowa 2010
Opis fizyczny:
ISBN 978-83-601286-7-1
strony: 207
ilustracje: 6
format: B5
oprawa: twarda
Cena: 26,25 zł
Publikacja cenna ze względu na – podkreśloną przez recenzenta prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela (Uniwersytet Śląski) – rozmaitość lektury, wyeksponowanie różnych „punktów widzenia”. „Czytanie wielokrotne”, a więc odczytywanie życia i twórczości tak niezwykłej kobiety, jaką była Halina Poświatowska, na różnorodne sposoby, w rozmaitych ujęciach.
Wśród artykułów znalazły się teksty: Grażyny Borkowskiej Długie pożegnanie. „Opowieść dla przyjaciela” jako elegia autobiograficzna; Katarzyny Janus „Jestem, aż dokąd?”. Virginia Woolf i Halina Poświatowska w „konfesjonale choroby”; Bernadetty Żynis O sobie samej jako innej; Joanny Warońskiej Haliny Poświatowskiej głos w sprawie Sokratesa; Grażyny Pietruszewskiej-Kobieli Krąg czarownic. Transgresyjna wyobraźnia Haliny Poświatowskiej; Waldemara Skrzypczyka Poświatowska i doświadczenie religijne; Jana Piotrowiaka Prawda ciała, prawda słowa. O „doświadczeniu” poetyckim Haliny Poświatowskiej; Leszka Szarugi Ku liryce dialektycznej (próba lektury jednego wiersza Haliny Poświatowskiej); Doroty Staszewskiej Alchemia Haliny Poświatowskiej; Violetty Jaros Gramatyka miłości. Kategorie osoby w erotykach Haliny Poświatowskiej; Wigi Bednarkowej „Poświata Poświatowskiej”, czyli kreatywne warsztaty poetyckie dla młodzieży oraz Elżbiety Wróbel Ślady istnienia, znaki pamięci. Halina Poświatowska i Częstochowa.
_________________________________________________
Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej
Władysław Biegański
Opis fizyczny
format: 20,5 x 14,5 cm
strony: 98
oprawa: twarda
ISBN 978-83-88945-71-7
ISBN 978-83-88945-72-4 (oprawa bibliofilska 99 egz.)
Wydawnictwo MS Opole
rok wydania: 2007
cena: 21 zł
NAKŁAD WYCZERPANY
Publikacja jest reprintem pierwszego wydania „Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej” autorstwa jednego z najwybitniejszych częstochowian XIX i XX wieku – lekarza, filozofa, pedagoga, społecznika. Reedycja była jednym z najcenniejszych działań, jakie podjęto w ramach obchodów Roku Doktora Władysława Biegańskiego – 2007, przypadającego w 150-lecie jego urodzin i w 90-lecie śmierci. Jest to pozycja nie tylko dla dbających o zdrowie ogółu, swoim uniwersalizmem przemówi do każdego zainteresowanego szeroko pojętą etyką i kształtowaniem własnego charakteru.
_________________________________________________
Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas”
Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Liberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Mariańskiej
Wstęp i wybór wierszy Elżbieta Hurnikowa
Opis fizyczny
format: 24 x 16 cm
strony: 136
oprawa: twarda
ISBN 10: 83-60128-35-9
ISBN 13: 978-83-601283-5-0
rok wydania: 2006
cena: 36,75 zł
Prof. Elżbieta Hurnikowa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przybliżyła biografie takich twórców, jak Władysław Sebyła, Jerzy Liebert, Halina Poświatowska i Ludmiła Marjańska – poetów znanych nie tylko w Częstochowie, ale w całej Polsce. Przypomniała momenty, które znacząco wpłynęły nie tylko na życie osobiste, ale i na twórczość poetycką tych osób. W publikacji znajdziemy też wiele ciekawostek dotyczących literatów, np. to, że Władysław Sebyła chętnie muzykował z przyjaciółmi, Jerzy Liebert przyjaźnił się z Anną Iwaszkiewiczową i często bywał w willi „Aida”, Halina Poświatowska zafascynowana była kulturą hiszpańską, zaś rodzina Ludmiły Marjańskiej pochodziła z Austro-Węgier. Publikacja wzbogacona została o unikatowe fotografie, uzyskane m.in. ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, a także ze zbiorów rodziny H. Poświatowskiej i L. Marjańskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z książką, przypominającą o wielkich postaciach polskiej literatury, których losy nierozerwalnie związane były z Częstochową.
___________________________________________________
U nasz w Częstochowie…
czyli Kapela Piosenki Wszelakiej zaprasza na małą przechadzkę po miejscach znanych i lubianych w naszym mieście
Zdzisław Sierpiński
Opis fizyczny
format: 29,5 x21 cm
strony: 54
oprawa: miękka
ISBN-10: 8-60128-25-1
ISBN-13: 978-83-601282-5-1
rok wydania: 2006
cena: 10,50 zł
Śpiewnik jest autorskim zbiorem piosenek pasjonata historii Częstochowy – Zdzisława Sierpińskiego, który wspólnie z zespołem „Kapela Piosenki Wszelakiej” niestrudzenie propaguje je wśród społeczności miasta. Oprócz zapisu nutowego odnajdziemy w książce krótkie dygresje związane z życiem codziennym częstochowian. Całość jest swoistym przewodnikiem po charakterystycznych dla Częstochowy miejscach.
„Piosenki ze śpiewnika przewrotnie zatytułowanego „U nasz w Częstochowie…” są wesołymi opowieściami o bliższej i dalszej przeszłości miasta i jego mieszkańców. Odnajdujemy w nich klimat dawnej Częstochowy, słynne firmy usługowe, lokalne zwyczaje i interesujących ludzi. Opatrzone autorskimi komentarzami, ilustrowane starymi fotografiami, stanowią niewątpliwą atrakcję nie tylko dla grających i śpiewających śpiewnika, a on sam jest świetną dokumentacją przeszłości naszej wspólnej Częstochowy”
Janusz Jadczyk
Dyrektor Muzeum Częstochowskiego
ze wstępu do śpiewnika