Inne

Płyta RYTM SERCA z wierszami HALINY POŚWIATOWSKIEJ recytowanymi przez aktorkę Agnieszkę Łopacką, z muzyką Cypriana Baszyńskiego, Janusza Yaniny Iwańskiego, Krzysztofa Majchrzaka i Mateusza Pospieszalskiego to znakomita gratka dla miłośników twórczości poetki!

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wspaniałym Artystom za wzięcie udziału w projekcie.

Dzięki nim zatopione w tekstach Haliny Poświatowskiej pragnienie intensywności przeżyć, miłość, pasja życia odnalazły wyjątkowe i pełne namiętności odbicie w utworach zawartych na płycie.

Niezmiennie zapraszamy również do jednego z naszych obiektów – do Domu Poezji – Muzeum Haliny Poświatowskiej!

cena: 25 zł

 


 

Domino przygotowane w ramach projektu Koziegłowy – zapomniany ośrodek twórczości rękodzielniczej

Kamienie gry zadrukowane z dwóch stron – z jednej ozdobami z wiórków osikowych z drugiej klasycznymi oczkami. Zabieg ten zwiększa funkcjonalność gry i pozwala na zabawę nią najmłodszym. W środku instrukcja objaśniająca zasady gry w domino klasyczne, francuskie, kwadrat domina, domino parzyste oraz dominosę.

Opis fizyczny:

format: 18,5 x 19, cm

liczba kamieni: 28

rok wydania: 2021

cena: 12,30 zł

 

 


 

„Podobne, a tak różne życie…”. Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003, opracowanie naukowe listów I. Skrzypczyk-Gałkowska, Częstochowa 2019

Wydawca: Towarzystwo Galeria Literacka

Zbiór listów dwóch wspaniałych poetek – Wisławy Szymborskiej uhonorowanej literacką Nagrodą Nobla i Ludmiły Marjańskiej – na pewno zainteresuje wszystkich miłośników literatury. Prof. Elżbieta Hurnik tak pisze we wstępie: „Obie autorki połączyły bez wątpienia ujawniające się w korespondencji cechy, dzięki którym doskonale się porozumiewały: podobne gusta estetyczne, dystans wobec własnej osoby, posługiwanie się paradoksem, upodobanie do gier językowych, subtelna ironia – świadczące o rzadko spotykanym poczuciu humoru”. Niech to będzie najlepszą rekomendacją! Książkę można kupić w Ratuszu lub zamówić drogą mailową: wydawnictwa@muzeumczestochowa.pl

cena egzemplarza w miękkiej oprawie – 35 zł / cena egzemplarza w twardej oprawie – 45 zł

 

Okładka publikacji:  „Podobne, a tak różne życie…”. Korespondencja Ludmiły Marjańskiej i Wisławy Szymborskiej 1954-2003

 

 


Zuzanna Talar
Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997
strony numerowane: 230
oprawa: twarda
cena: 40 zł
ISBN 978-83-60128-29-9

Okładka publikacji "Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997"

Opowieść Zuzanny Talar o trzech sezonach Henryka Talara w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza (1994-1997) spleciona została z trzech wątków. Pierwszy z nich to rozmowa córki Zuzanny z ojcem, gęsta od osobistych odniesień, wspomnień i artystycznych deklaracji. Drugi wątek to autentyczne zapiski Henryka Talara z okresu jego dyrekcji w Częstochowie. Trzeci – to historia tych trzech sezonów zmontowana z fragmentów recenzji, wywiadów, polemik i not prasowych […].
/fragment recenzji dr. Tomasza Miłkowskiego, prezesa Sekcji polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych/

Publikacja sfinansowana ze środków Gminy Miasta Częstochowy


“O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia”
pod redakcją Elżbiety Hurnikowej i Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej
Częstochowa 2015
ISBN 978–83–60128–09–1

Okładka publikacji "O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia"

strony numerowane: 168
format: B5
oprawa: twarda

cena: 30 zł

Ludmiła Maria Marjańska, z domu Mężnicka, ur. 26 grudnia 1923 w Częstochowie, zm. 17 października 2005 w Warszawie – poetka, prozaik i tłumaczka literatury angielskiej.

„Ludmiła Marjańska była damą poezji polskiej. Zapewne, mniej się o niej pisze niż powinno; zapewne jej praca twórcza jest bardziej nieznana niż znana; zapewne poetka bardzo szybko weszła w cień krytycznoliterackiego zainteresowania. Dziesięć lat po jej śmierci rzadko się przypomina i jej osobę, i jej twórczość. Dlatego tak ważny jest ten zbiór szkiców, interpretacji, notatek i marginaliów, w którym życie i dzieło oświetlają się wzajemnie. W dziesiątą rocznicę śmierci poetki, jej twórczość zobaczona została z wielu stron: od strony poezji i prozy, jej związków z rodzinnym miastem i ludźmi. To wszystko układa się w barwną opowieść o życiu spełnionym.” /fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela/

Publikacja sfinansowana ze środków Gminy Miasta Częstochowy

_________________________________________________

„Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne”
pod red. Agnieszki Czajkowskiej, Elżbiety Hurnikowej i Anny Wypych-Gawrońskiej
Częstochowa 2010

Okładka publikacji „Halina Poświatowska. Czytanie wielokrotne”

Opis fizyczny:
ISBN 978-83-601286-7-1

strony: 207
ilustracje: 6
format: B5
oprawa: twarda

Cena: 26,25 zł

Publikacja cenna ze względu na – podkreśloną przez recenzenta prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela (Uniwersytet Śląski) – rozmaitość lektury, wyeksponowanie różnych „punktów widzenia”. „Czytanie wielokrotne”, a więc odczytywanie życia i twórczości tak niezwykłej kobiety, jaką była Halina Poświatowska, na różnorodne sposoby, w rozmaitych ujęciach.
Wśród artykułów znalazły się teksty: Grażyny Borkowskiej Długie pożegnanie. „Opowieść dla przyjaciela” jako elegia autobiograficzna; Katarzyny Janus „Jestem, aż dokąd?”. Virginia Woolf i Halina Poświatowska w „konfesjonale choroby”; Bernadetty Żynis O sobie samej jako innej; Joanny Warońskiej Haliny Poświatowskiej głos w sprawie Sokratesa; Grażyny Pietruszewskiej-Kobieli Krąg czarownic. Transgresyjna wyobraźnia Haliny Poświatowskiej; Waldemara Skrzypczyka Poświatowska i doświadczenie religijne; Jana Piotrowiaka Prawda ciała, prawda słowa. O „doświadczeniu” poetyckim Haliny Poświatowskiej; Leszka Szarugi Ku liryce dialektycznej (próba lektury jednego wiersza Haliny Poświatowskiej); Doroty Staszewskiej Alchemia Haliny Poświatowskiej; Violetty Jaros Gramatyka miłości. Kategorie osoby w erotykach Haliny Poświatowskiej; Wigi Bednarkowej „Poświata Poświatowskiej”, czyli kreatywne warsztaty poetyckie dla młodzieży oraz Elżbiety Wróbel Ślady istnienia, znaki pamięci. Halina Poświatowska i Częstochowa.

_________________________________________________

Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej

Władysław Biegański

Okładka publikacji: Władysław Biegański. Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej

Opis fizyczny
format: 20,5 x 14,5 cm
strony: 98
oprawa: twarda
ISBN 978-83-88945-71-7
ISBN 978-83-88945-72-4 (oprawa bibliofilska 99 egz.)
Wydawnictwo MS Opole
rok wydania: 2007
cena: 21 zł

NAKŁAD WYCZERPANY

Publikacja jest reprintem pierwszego wydania „Myśli i aforyzmów o etyce lekarskiej” autorstwa jednego z najwybitniejszych częstochowian XIX i XX wieku – lekarza, filozofa, pedagoga, społecznika. Reedycja była jednym z najcenniejszych działań, jakie podjęto w ramach obchodów Roku Doktora Władysława Biegańskiego – 2007, przypadającego w 150-lecie jego urodzin i w 90-lecie śmierci. Jest to pozycja nie tylko dla dbających o zdrowie ogółu, swoim uniwersalizmem przemówi do każdego zainteresowanego szeroko pojętą etyką i kształtowaniem własnego charakteru.
_________________________________________________
Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas”
Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Liberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Mariańskiej

Okładka publikacji: Z częstochowskiej ziemi na „literacki Parnas” Antologia wierszy Władysława Sebyły, Jerzego Liberta, Haliny Poświatowskiej, Ludmiły Mariańskiej

Wstęp i wybór wierszy Elżbieta Hurnikowa

Opis fizyczny
format: 24 x 16 cm
strony: 136
oprawa: twarda
ISBN 10: 83-60128-35-9
ISBN 13: 978-83-601283-5-0
rok wydania: 2006
cena: 36,75 zł

Prof. Elżbieta Hurnikowa z Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie przybliżyła biografie takich twórców, jak Władysław Sebyła, Jerzy Liebert, Halina Poświatowska i Ludmiła Marjańska – poetów znanych nie tylko w Częstochowie, ale w całej Polsce. Przypomniała momenty, które znacząco wpłynęły nie tylko na życie osobiste, ale i na twórczość poetycką tych osób. W publikacji znajdziemy też wiele ciekawostek dotyczących literatów, np. to, że Władysław Sebyła chętnie muzykował z przyjaciółmi, Jerzy Liebert przyjaźnił się z Anną Iwaszkiewiczową i często bywał w willi „Aida”, Halina Poświatowska zafascynowana była kulturą hiszpańską, zaś rodzina Ludmiły Marjańskiej pochodziła z Austro-Węgier. Publikacja wzbogacona została o unikatowe fotografie, uzyskane m.in. ze zbiorów Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck, Biblioteki Publicznej im. dr. W. Biegańskiego w Częstochowie, a także ze zbiorów rodziny H. Poświatowskiej i L. Marjańskiej.
Zachęcamy do zapoznania się z książką, przypominającą o wielkich postaciach polskiej literatury, których losy nierozerwalnie związane były z Częstochową.
___________________________________________________
U nasz w Częstochowie…
czyli Kapela Piosenki Wszelakiej zaprasza na małą przechadzkę po miejscach znanych i lubianych w naszym mieście

Okładka publikacji "U nasz w Częstochowie... czyli Kapela Piosenki Wszelakiej zaprasza na małą przechadzkę po miejscach znanych i lubianych w naszym mieście"

Zdzisław Sierpiński

Opis fizyczny
format: 29,5 x21 cm
strony: 54
oprawa: miękka
ISBN-10: 8-60128-25-1
ISBN-13: 978-83-601282-5-1
rok wydania: 2006
cena: 10,50 zł

Śpiewnik jest autorskim zbiorem piosenek pasjonata historii Częstochowy – Zdzisława Sierpińskiego, który wspólnie z zespołem „Kapela Piosenki Wszelakiej” niestrudzenie propaguje je wśród społeczności miasta. Oprócz zapisu nutowego odnajdziemy w książce krótkie dygresje związane z życiem codziennym częstochowian. Całość jest swoistym przewodnikiem po charakterystycznych dla Częstochowy miejscach.

„Piosenki ze śpiewnika przewrotnie zatytułowanego „U nasz w Częstochowie…” są wesołymi opowieściami o bliższej i dalszej przeszłości miasta i jego mieszkańców. Odnajdujemy w nich klimat dawnej Częstochowy, słynne firmy usługowe, lokalne zwyczaje i interesujących ludzi. Opatrzone autorskimi komentarzami, ilustrowane starymi fotografiami, stanowią niewątpliwą atrakcję nie tylko dla grających i śpiewających śpiewnika, a on sam jest świetną dokumentacją przeszłości naszej wspólnej Częstochowy”
Janusz Jadczyk
Dyrektor Muzeum Częstochowskiego
ze wstępu do śpiewnika

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl