Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów

Zadanie to projekt edukacyjno-animacyjny mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat ziół oraz ziołolecznictwa. Nawiąże do głęboko zakorzenionej w polskiej kulturze ludowej tradycji zbierania, przechowywania i właściwego zastosowania roślin zielnych. Przygotowany i zrealizowany we współpracy dwóch działów naukowych Muzeum Częstochowskiego – etnografii i przyrody, będzie kompletnym kompendium wiedzy na temat botanicznych i etnograficznych znaczeń tkwiących w ziołach. Zadanie będzie miało formę cyklu spotkań, zarówno plenerowych, jak i gabinetowych, o charakterze teoretycznym oraz praktycznym. Ich uczestnicy zostaną wyposażeni w karty zielnikowe, zaznajomieni z właściwym zbiorem roślin, następnie z ich opisem oraz właściwościami. Ta część projektu zostanie skierowana do uczniów szkół podstawowych i średnich. W ramach projektu realizowane będą również zajęcia dla rodzin oraz odbiorców indywidualnych w każdym wieku. Ich daty korespondowały będą ze świętami nierozerwalnie związanymi z magicznymi właściwościami ziół oktawą Bożego Ciała, nocą świętojańską, świętem Matki Boskiej Zielnej. Projekt zainicjowała prelekcja na temat etnobotaniki oraz warsztaty, które zostały zorganizowane w ramach Nocy Muzeów. Wówczas odbiorcy indywidualni zostali zaznajomieni z wszelkimi działaniami związanymi z zadaniem i zaproszeni na kolejne wydarzenia. W ramach zadania zorganizowany zostanie koncert zespołu Etnobotanika.

Projekt realizowany będzie od maja do października 2023 r.

Finansowe wsparcie ministerialne to 26 000 zł.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023 i Gminy Miasta Częstochowy.