Bronisław Idzikowski

Bronisław Idzikowski (1936-1961) – „Bronka Idzikowskiego przerwany wyścig”
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, czerwiec 2008 – październik 2008

częstochowianin – wielki żużlowiec – swoją przygodę z tym sportem rozpoczął w 1954 roku, niestety zakończyła się ona tragicznie. Wypadek, jaki miał miejsce na częstochowskim torze 10 września 1961 roku, okazał się niezwykle groźny w skutkach – pięć dni później Bronisław Idzikowski zmarł. Był bardzo lubiany przez kibiców i dlatego na jego pogrzebie pojawiły się tłumy częstochowian oraz liczne delegacje sportowe z całego kraju. Bronek na trwałe zapisał się w sercach wielu ludzi. Był najpierw zawodnikiem częstochowskiego Włókniarza, a potem kadry narodowej. Startował na torach w ZSRR, dawnej Czechosłowacji, Austrii, Norwegii i na Węgrzech. Na wystawie, poświęconej Bronisławowi Idzikowskiemu możemy oglądać jego motocykl, kombinezon, medale, odznaki, dyplomy i legitymacje.

Wystawa została otwarta w czasie Nocy Kulturalnej – 14 czerwca 2008 r. Większość pamiątek to zbiory rodziny i Stowarzyszenia CKM Włókniarz. Ekspozycja została przygotowana dzięki współpracy Pana Marka Soczyka z częstochowskiej Fundacji „Pro Patria”.

http://www.ckmwlokniarz.pl/news.php?readmore=1777

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl