Kalina Jędrusik-Dygat

Kalina Jędrusik-Dygat (1931-1991) – “Bo ja jestem bardzo kobieca…”
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, luty 2008 – kwiecień 2008

Ekspozycja poświęcona wybitnej aktorce i piosenkarce jest obecnie prezentowana w “Gabinecie wybitnych częstochowian”. Ukazuje różne aspekty życia i pracy twórczej aktorki. Na wystawie znajdują się eksponaty związane z karierą artystki – filmową, teatralną, telewizyjną; jej dokumenty, świadectwa, dyplomy, nagrody; jak również przedmioty osobiste, z których korzystała na co dzień. Ciekawą pamiątką jest ulubiony sweter aktorki zrobiony specjalnie na wzór swetra Marylin Monroe, jaki Kalina zobaczyła na jednym ze zdjęć amerykańskiej gwiazdy, czy też jej aparat telefoniczny – Kalina spędzała mnóstwo czasu rozmawiając przez telefon… Możemy podziwiać również niesamowite portrety Kaliny namalowane przez Lucynę Legut. Fotosy z filmów i ról teatralnych, w których grała, plakaty i programy, jeden z jej kostiumów teatralnych – przybliżają kierunki rozwoju jej drogi zawodowej.
Ekspozycję wzbogacają zdjęcia przekazane przez różne instytucje oraz pochodzące ze zbiorów prywatnych np. jej fotografie z Papieżem Janem Pawłem II, z kardynałem Wyszyńskim, z Lechem Wałęsą.
Eksponaty na wystawę zostały użyczone przez Teatr Polski w Warszawie, Muzeum Teatralne przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi,
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie, Urząd Miasta Częstochowy oraz osoby prywatne: Annę Bojarską, Mariolę Pryzwan, Aleksandrę Wierzbicką, Romana Dziewońskiego, Macieja Jędrusika.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl