Leon Jelonek

Leon Jelonek. Muzyk, dyrygent, pedagog
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, marzec – maj 2017

Leon Jelonek urodził się 16 marca 1916 r. w Częstochowie. W 1936 r. ukończył Państwowe Seminarium Nauczycielskie Męskie w Częstochowie, po czym zaczął pracować jako nauczyciel. Jednocześnie cały czas uczył się gry na skrzypcach.
W latach 1936–1937 odbył czynną służbę wojskową w 27 pp w Częstochowie, a potem podjął pracę jako nauczyciel szkół powszechnych w powiecie częstochowskim.
W roku 1939 brał  udział w kampanii wrześniowej. W czasie okupacji pracował jako robotnik, a następnie jako nauczyciel muzyki i śpiewu w Szkole Powszechnej nr 20.
Po wojnie, w 1945 r. czynnie zaangażował się w organizację Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie, z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 16, gdzie pracował jako altowiolista oraz pracownik administracyjny. Był również zastępcą sekretarza reaktywowanego po wojnie Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej oraz współzałożycielem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.
W latach 1948–1954 studiował dyrygenturę w klasie prof. A. Malawskiego na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W czasie studiów pracował w Filharmonii Śląskiej jako altowiolista. Kontynuował również swoją pracę pedagogiczną w szkołach, m.in. w Liceum im. R. Traugutta. Prowadził szkolne chóry w Liceum Wychowawczyń Przedszkoli, Liceum Pedagogicznym oraz chór i orkiestrę w Państwowej Szkole Muzycznej w Częstochowie.
1 września 1954 Leon Jelonek rozpoczął pracę w Państwowej Orkiestrze Symfonicznej w Częstochowie na stanowisku II dyrygenta, na którym pozostał przez następnych siedemnaście lat. Jako propagator muzyki wśród najmłodszych organizował również koncerty, prelekcje oraz audycje dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się dużym powodzeniem i uznaniem.
6 listopada 1965 r. odbył się uroczysty koncert w wykonaniu Państwowej Orkiestry Częstochowskiej pod batutą dyrektora artystycznego Leona Jelonka, inaugurujący działalność Filharmonii Częstochowskiej w nowym gmachu. W programie znalazły się m.in. Bajka S. Moniuszki oraz Koncert f-moll F. Chopina.
Z orkiestrą zawodowo związany był do 1971 r., kiedy to na własną prośbę zrezygnował z etatowej pracy w Filharmonii. Nie zaprzestał  jednak współpracy z orkiestrą i dyrygował okazjonalnie koncertami oraz prowadził autorskie programy dla najmłodszych widzów.
W tym czasie podjął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie jako nauczyciel akademicki, gdzie był współtwórcą kierunku Wychowanie Muzyczne, kierownikiem Zakładu Wychowania Muzycznego i prodziekanem Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego. Był również wykładowcą w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach.
4 marca 1994 r. w Filharmonii Częstochowskiej odbył się uroczysty koncert z okazji 50-lecia pracy artystycznej i pedagogicznej Leona Jelonka, który osobiście dyrygował częstochowską orkiestrą. Koncert uświetnił występ znanego pianisty Janusza Olejniczaka.
Leon Jelonek zmarł 20 grudnia 1994 r. W rok po jego śmierci ukazała się książka jego autorstwa pt. Z dziejów życia muzycznego w Częstochowie.
Leon Jelonek był znaną i wyrazistą postacią środowiska muzycznego Częstochowy. Był artystą, który całą swoją karierę zawodową związał z rodzinnym miastem. Za swoją działalność został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Polonia Restituta i Złotym Krzyżem Zasługi.
Na wystawie poświęconej życiu i twórczości Leona Jelonka zaprezentowano zdjęcia, dokumenty, publikacje, rzeczy osobiste oraz nagranie z koncertu z okazji 50-lecia pracy artystycznej Leona Jelonka.
/Anna Krakowian/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl