Modernizacja stałej wystawy historycznej

Muzeum Częstochowskie w 2023 r. uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Wspieranie działań muzealnych na realizację projektu Modernizacja stałej wystawy historycznej.

Dwuletnie zadanie pn. Modernizacja stałej wystawy historycznej ma na celu stworzenie nowej, atrakcyjnej ekspozycji zabytków archeologicznych i historycznych. Projekt obejmuje prace aranżacyjne w przestrzeniach ekspozycyjnych o łącznej powierzchni 193 m² na parterze budynku Ratusza. 

W ramach zadania ekspozycja zyska nie tylko nową aranżację, ale również zaprezentuje aktualny stan badań archeologicznych i historycznych naszego regionu. Na wystawie pokazane zostaną jedne z najcenniejszych zabytków ruchomych ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, uzupełnione unikalnymi depozytami. Planowane jest również przeprowadzenie prac mających na celu konserwatorskie zabezpieczenie i przygotowanie muzealiów ze zbiorów własnych do ekspozycji (zakonserwowanych zostanie 127 obiektów). Ponadto wykonane zostaną: instalacja bezpiecznego dla eksponatów, energooszczędnego oświetlenia, prace remontowe dotyczące sal ekspozycyjnych. Dodatkowe pogłębiające wiedzę treści wystawy udostępnione zostaną poprzez urządzenia i rozwiązania multimedialne.

Nowej ekspozycji będzie towarzyszyła oferta spotkań, wykładów, warsztatów edukacyjno-popularyzatorskich skierowanych do różnych grup wiekowych. Celem projektu jest stworzenie wystawy atrakcyjnej dla wszystkich odbiorców, niezależnie od wieku, wykształcenia, stopnia niepełnosprawności czy pochodzenia.

Udostępnienie zmodernizowanej ekspozycji opowiadającej o historii miasta będzie wydarzeniem rozpoczynającym jubileuszowe obchody 120-lecia Muzeum Częstochowskiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
oraz Gminy Miasta Częstochowy

Dofinansowanie projektu Modernizacja stałej wystawy historycznej:

ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – 275 000 zł, z Gminy Miasta Częstochowy – 98 597 zł.


7 listopada odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmodernizowanej wystawy stałej „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” i jej udostępnieniu w ramach obchodów Częstochowskich Urodzin Niepodległej. O wydarzeniu opowiadali Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Katarzyną Ozimek i koordynatorką projektu Magdaleną Wieczorek-Szmal (fot. Grzegorz Skowronek).

 

9 listopada w Ratuszu otwarto nową wystawę stałą „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość”. Wydarzenie odbyło się w ramach inauguracji obchodów 120-lecia Muzeum Częstochowskiego oraz Częstochowskich Urodzin Niepodległej (fot. Łukasz Kolewiński).

 

Oprowadzanie kuratorskie na wystawie „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

Oprowadzanie kuratorskie na wystawie „Częstochowa – spojrzenie w przeszłość” słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

20 listopada odbył się wykład dr. Mikołaja Urbanowskiego „Mieszkańcy jurajskich jaskiń”. Dr Mikołaj Urbanowski prowadzi badania w jaskiniach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Odkrył pierwsze w Polsce szczątki neandertalczyka w Polsce, w Jaskini Stajnia na Jurze (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

26 listopada odbył się wykład prof. Andrzeja Strojnowskiego „O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 maja 1791 roku” – dr. hab. nauk humanistycznych, profesora zwyczajnego Instytutu Historii Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

30 listopada odbył się wykład dr. Karola Nabiałka „Tajemnicze początki Częstochowy. Problem założyciela i czasu lokacji miasta” (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

4 grudnia odbył się wykład dr. Łukasza Maurycego Stanaszka z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie pt.„Genetyczne pochodzenie Polaków” (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

23 listopada odbyły się rodzinne warsztaty o funkcji zdobniczej przedmiotów, pozwalające na poznanie tajemnicy mozaiki jako przykładu zdobienia biżuterii. Podczas zajęć uczestnicy wykonali paciorki z modeliny na wzór szklanych importów z terenu Imperium Rzymskiego (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

14 grudnia odbyły się rodzinne warsztaty, podczas których w części teoretycznej przekazane zostały podstawowe informacje o herbie, jako znaku i jego symbolach. Podczas warsztatów uczestnicy stworzyli odlewy wybranych herbów i dekorowali je zgodnie z zasadami heraldyki (fot. archiwum Muzeum Częstochowskiego).

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl