RATUSZ 15 lutego
udostępnienie wystawy “Martwa natura”
– ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane dzieła malarskie ukazujące w różnorodnych ujęciach temat martwej natury. Wszystkie eksponaty pochodzą ze zbiorów Działu Sztuki Muzeum Częstochowskiego. Trzon kolekcji stanowić będą prace artystów tworzących w nurtach malarskich popularnych w polskiej sztuce od okresu dwudziestolecia międzywojennego, m.in. formistyczna Martwa natura/Śledzie/ Jana Hrynkowskiego; dzieła czołowych twórców koloryzmu − Maska i tykwa Jana Cybisa; Zabawki z odpustu Eugeniusza Eibischa, Martwa natura z misą i owocami Jerzego Fedkowicza, Kwiaty niebieskie Jana Szancenbacha, Martwa natura na półce Wacława Taranczewskiego. Dorobek artystów częstochowskich reprezentować będą dzieła, m.in. Wandy Wereszczyńskiej W krainie jabłek, Józefa Mączyńskiego Astry, Maksymiliana Brożka Kwiaty.