Głosy nieistniejących ogrodów

Prace Haliny Piwowarskiej w Galerii „Wejściówka”

***

Spłynęła na mnie łaska zielona

sierpniowa

wypełniła głosami nieistniejących ogrodów

nasączyła żywicą ciemnego lasu

schowanego w pamięci

przesłoniła miejską maszynę

ukryła wzgórza odpadów

pożerające horyzont.

Wypłynęła z moich oczu martwą wodą.

Halina Piwowarska, Łaska

 

Od 28 lutego w Galerii „Wejściówka” zostaną pokazane prace Haliny Piwowarskiej z cyklu rysunkowego w technice collage’u zatytułowanego Drzewa Apokaliptyczne. Ciekawe metaforyczne znaki i refleksje przyciągają uwagę oglądających, skłaniając do zadumy. Czymże są miejska maszyna i wzgórza odpadów, skoro wpływają na otaczający nas świat, niszcząc jego piękno. Na Halinę Piwowarską „spłynęła łaska zielona”. Wypełniła ją głosami nieistniejących ogrodów…

Warto obejrzeć prace będące krzykiem protestu. Jak pisze Piotr Głowacki, „Słyszymy memento o opamiętanie i zachowanie ostatnich pokładów wrażliwości, na wspólny tak dla natury jak i nas los. Ogólny katastroficzny wydźwięk autorka tonuje poprzez ujawnianie obrazów w sposób oszczędny, co do motywów, ujętych na dość neutralnym rysunkowo tle. Zabieg ten buduje wizualną sugestywność i poetyckość nastroju”.

Halina Piwowarska, od wczesnego dzieciństwa związana z Częstochową, urodziła się w Talkowcach na terenie dawnych Kresów Wschodnich. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Częstochowie, gdzie uczęszczała do eksperymentalnej klasy humanistycznej, a wychowania plastycznego uczyła ją Sabina Lonty. Tytuł magistra filologii polskiej uzyskała na Uniwersytecie Śląskim. Tematem pracy magisterskiej były „Kazimierza Wyki eseje o sztuce”. Pracowała w oświacie (nauczyciel j. polskiego), w Ośrodku Kultury Filmowej w Częstochowie, jako dziennikarka w „Gazecie Częstochowskiej” (dział kultura), a także jako instruktorka pracowni dziennikarsko-literackiej w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie. W latach 2005–2007 wraz z Piotrem Głowackim i grupą entuzjastów współtworzyła częstochowskie Regionalne Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych – Konduktorownię. Była kuratorem wystawy fotograficznej Piotra Majchrzaka „Częstochowa Pofabryczna”. Jej dwa rysunki znalazły się na inauguracyjnej wystawie Zachęty. Kilka prac z serii Drzewa Apokaliptyczne można było w 2018 roku obejrzeć w warszawskiej Galerii SD.

GALERIA WEJŚCIÓWKA to projekt, do którego zapraszamy zdolnych artystów. Pokazują oni swe prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w Gazecie Wyborczej i w Cafe Skrzynka.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl