UWAGA! Wkrótce INDUSTRIADA!
 
Już 3 września spotykamy się na SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO! Zapraszamy do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza!
Hasło tegorocznej imprezy: PO SZYCHCIE. CZAS NA FAJRANT!
Życzymy zatem dobrej zabawy!!!
 
Przed nami wiele atrakcji:
1. „ZWIEDZANIE MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA” / godz. 11.00-18.00
Zwiedzanie Muzeum Górnictwa Rud Żelaza z emerytowanymi górnikami ze Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) lub z pracownikami DZIAŁU HISTORII Muzeum Częstochowskiego przybliży wszystkim, jak wyglądała niegdyś codzienność na kopalniach rud żelaza Częstochowskiego Obszaru Rudonośnego. Ponadto zaprezentowana zostanie technika pracy na kopalniach rud, która była bardzo specyficzna dla naszego regionu, a także „górnicze sposoby” spędzania wolnego czasu i świętowania.
2. WARSZTATY – „RUDNE OGRÓDKI” / godz. 12.00-13.00 i 13.00-14.00
Po powrocie do domu, po ciężkiej pracy, „rudne” ogródki działkowe na Sabinowie stanowiły odskocznię dla częstochowskich górników. Kawałek ziemi – ogródka – stawał się miejscem ucieczki od zgiełku świata i ciemności kopalni, przestrzenią dla siebie, na której powracało się do natury, do własnego „zielonego” miejsca na ziemi. Podczas warsztatów uczestnicy będą mieli okazję sprawdzić się w roli ogrodników i stworzyć własne roślinne kompozycje. Swoje małe „sabinowskie ogródki” zabiorą ze sobą, by dalej o nie dbać i codziennie spotykać się naturą, tak jak niegdyś robili to górnicy rudni.
 
3. WARSZTATY – „WYŚCIG POKOJU” / godz. 14.00-15.00
W latach 80. XX wieku na podwórkach i przed szkołami królowały „Wyścigi Pokoju”, czyli wyścigi na kapsle rozgrywane na wzór transmitowanych w telewizji zawodów kolarskich. Kapsle „kolarzy” specjalnie przygotowywano do wyścigu – polerowano o chodnik ich wierzchy, tak by kapsle miały lepszy „poślizg”, a do wnętrza wklejano flagę państwa, które dany gracz reprezentował. Mocowano ją za pomocą plasteliny, a samą mapę najczęściej wycinano z encyklopedii, choć groziła za to nie lada bura od rodziców. Na INDUSTRIADZIE przed Muzeum Rud również rozegrane zostaną wyścigi! Kto okaże się czarnym koniem? Zobaczymy… gotowi… START! Zwycięzcy zostaną nagrodzeni.
4. WARSZTATY – „PLENEROWE MALOWANIE” / godz. 15.00-16.00
Pierwsza część zajęć prowadzona jest w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, gdzie z przewodnikiem będzie można zwiedzić wystawę oraz poznać historię rud żelaza w regionie częstochowskim. Następnie dojdzie do integracyjnej zabawy plastycznej, podczas której uczestnicy stworzą obrazy przedstawiające m.in. górników rudnych podczas pracy, chodniki górnicze, wagoniki, wiertarki czy „kible”. Do swojej dyspozycji będą mieli pędzle, farby, palety oraz bawełniane podobrazia. Na koniec warsztatów dowiemy się, jak wygląda dzieło stworzone przez kilku artystów.
5. EVENT – „PARKOWE PODCHODY” / godz. 15.30-16.30
Podchody to ponadczasowa gra, która łączyła i łączy wszystkie pokolenia. Bawiły się w nią dzieciaki kilkadziesiąt lat temu, z przyjemnością będą bawić się również dziś na INDUSTRIADZIE. Dawniej zabawę organizowano często na obozach harcerskich. Obecnie w podchody gra się na koloniach, półkoloniach, zielonych szkołach, jednak można z powodzeniem zorganizować zabawę również w parkach i to nawet pod samą Jasną Górą! Organizator gry przewidział zadania i zagadki, które muszą rozwiązać uczestnicy, aby dotrzeć do wyznaczonych celów. Na mecie – dla najlepszych – będą czekały nagrody!
6. WARSZTATY, KONCERT – „CZAS NA TAŃCE” / godz. 16.30-17.30
Zabawa taneczna, która będzie się odbywać przy akompaniamencie kapeli folkloru miejskiego „U Andrzeja”. Przy dźwiękach akordeonu i szlagierach muzyki podwórkowej będzie można spróbować własnych sił w tańcach, które niegdyś towarzyszyły górnikom podczas odpoczynku po ciężkiej pracy na kopalniach rud. Zabawa taneczna będzie również bezpośrednim nawiązaniem do tradycji z lat 60. i 70. XX wieku, kiedy tego typu imprezy odbywały się na Promenadzie Czesława Niemena w Częstochowie. Możliwa będzie również próba sprawdzenia się „na parkiecie” z profesjonalnymi tancerzami z „Częstochowskiego Teatru Tańca”, którzy każdą chętną osobę poprowadzą, a niechętną skłonią do zabawy.
Szczegółowe informacje:
ZAPISY NA WARSZTATY >>> 504 757 178 <<<
 
Patroni medialni imprezy w Muzeum Górnictwa Rud Żelaza:
> Radio Katowice
> Radio Jura
> Co/Gdzie/Kiedy w Częstochowie
 
• Realizacja powyższego programu jest uzależniona m.in. od zaistniałej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej

REGULAMIN ŚWIĘTA SZLAKU ZABYTKÓW TECHNIKI INDUSTRIADA 2022


 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl