Śmierć sztuki. Ćwiczenia z Estetyki: Wszystko już było, Supergrupa AZZORO

Centrum Promocji Młodych w Willi Generała, al. Wolności 30
18.09.2013, g. 19.00

Zapraszamy!

O supergrupie Azzoro Magdalena Ujma napisała kiedyś: „Członkom Azorro udało się bycie artystami bez tworzenia sztuki” i w tym jednym zdaniu doskonale oddała charakter tego artystycznego konglomeratu. Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojciech Niedzielko, Łukasz Skąpski w swoich wspólnych artystycznych działaniach, nieustannie wdawali się metadyskusję na temat sztuki współczesnej. Realizując filmy wideo i akcje artystyczne, brali się za bary z pytaniami o rolę artysty w społeczeństwie, kwestię funkcjonowania dzieła sztuki i jego odbioru. Wszytko jednak zgodnie z wytyczną: „nic na serio”, świadomie budując swoje działania na prowokacji, ironii, humorze i grotesce.
Centrum Promocji Młodych zaprasza na kolejne spotkanie dyskusyjne z cyklu „Śmierć sztuki. Ćwiczenia z estetyki”, podczas którego będziemy podążać wzdłuż wyznaczonego przez Azzoro szlaku. Będziemy zastanawiać się, czy „Wszystko już było”, „Czy artyście wszystko wolno?”, dlaczego coś w sztuce „Bardzo nam się podoba” i czy nadszedł już wreszcie ten oczekiwany przez wszystkich „Koniec sztuki”? /Adam Florczyk/
wstęp wolny
Wykład „Postmodernizm. Lata 60. konkretnie” dr Leszek Karczewski
Centrum Promocji Młodych w Willi Generała, al. Wolności 30
20.09.2013, g. 19.00
Co mają wspólnego: kontakt improwizacja, francuska nowa powieść, wizualny konkretyzm i teatr postdramatyczny? To, że podają w wątpliwość modernistyczny paradygmat reprezentacji. W latach 60. XX wieku literatura, film, teatr, muzyka, taniec, sztuki wizualne – wszystkie upomniały się o realność. Centrum Promocji Młodych zaprasza na wykład dra Leszka Karczewskiego, podczas którego będzie można się przekonać, jakie przemiany zachodziły w sztuce wraz z nadejściem postmodernizmu. Dowiedzieć się czegoś o rewolucji kulturalnej w latach 60. XX wieku.
dr Leszek Karczewski – kierownik Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi, adiunkt w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor prac inspirowanych filozofią amerykańskiego pragmatyzmu, kurator projektów edukacyjno-artystycznych, m.in. „ms3Re:akcja”, nominowanego do nagrody Sybilla 2008, pomysłodawca „Kulturanka” – programu dla dzieci o sztuce nowoczesnej i współczesnej – nagrodzonego Sybillą 2012, długoletni recenzent teatralny łódzkiej „Gazety Wyborczej”. /Adam Florczyk/
wstęp wolny

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl