25 SIERPNIA 2012 – „Oczy niebieskie, życie królewskie” – wernisaż wystawy malarstwa Pauliny Poczętej, g. 18.00 – Centrum Promocji Młodych zaprasza na wystawę malarskich autoportretów. Obrazy małe i duże, kolorowe i czarno-białe zawierające w sobie wycinek historii prywatnej przez małe „h”. Paulina Poczęta tak opowiada o swoich pracach: „Najbliższa ciału koszula – ja. Plastelina, z której wykreowałam pewien obraz siebie, smutny ale z przymrużeniem oka. W swojej twórczości często wykorzystuję własny wizerunek, bo mam go pod ręką. Poza tym człowiek nie ma potrzeby oszukiwać samego siebie, dlatego w samotności najlepiej dąży mi się do prawdziwszej mnie. Postrzegam autoportret jako mikrokosmos uzupełniający w swoisty sposób istnienie uniwersalne. To taka osobista historia świata.”

Paulina Poczęta urodziła się w 1980 r. w Zawierciu. Studiowała w Instytucie Sztuki w Cieszynie, Filii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej uzyskała w 2005 r. Od roku 2007 zatrudniona na stanowisku asystenta w macierzystej uczelni. Obecnie prowadzi zajęcia z rysunku i intermediów. Zajmuje się tworzeniem obiektów, malarstwem, grafiką, fotografią i rysunkiem. W sztuce interesuje ją ważność, ale nie dosłowność, wymiar i zapach, co nas kształtuje? Jak i jacy jesteśmy? Poprzez co istniejemy? Dom, substancja, ślady, przemijanie, wracanie, dopełnienie słowem. Na co dzień zajmuje się „niespieszeniem” i „zagapianiem” w tu i teraz.