Andrzej Piechocki – urodził się 30 stycznia1949 r. w Lęborku, zmarł 3 maja 2023 r. w Częstochowie. Jako inżynier włókiennik przez kilkadziesiąt lat pracował na różnych stanowiskach w częstochowskich przedsiębiorstwach włókienniczych. Mieszkał w Częstochowie przez ponad siedemdziesiąt lat. Pisał dla uporządkowania wspomnień, wygładzenia myśli i zrozumienia bizarnych zmian zachodzących we współczesnym świecie. Za namową życzliwych mu ludzi, w tym zwłaszcza Zbisława Janikowskiego, zadebiutował w 2019 roku w 50. numerze Częstochowskiego Magazynu Literackiego „Galeria”. Od tego czasu na łamach tego periodyku publikował regularnie swoje opowiadania i inne drobne formy literackie.
Książka Uporczywa konstatacja, wydana przez Towarzystwo Galeria Literacka dzięki wsparciu finansowemu Miasta Częstochowa, zawiera teksty (opowiadania, eseje, wiersze) opublikowane w „Galerii” oraz odnalezione w dokumentach Autora, wzbogacone o wspomnienia koleżanek i kolegów.