19 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego na wernisaż wystawy malarstwa Marka Laskowskiego Transformacja.

Ekspozycję będziemy prezentować do 16 czerwca 2024 r.

Transformacja wystawa malarstwa Marka Laskowskiego

Marek Laskowski to absolwent Liceum Plastycznego im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, dyplom z architektury wnętrz obronił w 2012 r.

Na wystawie zaprezentowany zostanie zbiór prac malarskich powstałych w ciągu ostatnich 2 lat, ze wskazaniem na kontekst i prowadzącą do niego drogę rozwoju. Marek Laskowski twierdzi, że drogą tą jest ewolucja od typowego graffiti, realizowanego w formie wariacji literniczych, poprzez późniejsze kompozycje geometryczne aż do malarskich działań studyjnych o cechach abstrakcji geometrycznej. Kolejne etapy będą pokazane głównie poprzez materiały dokumentacyjne realizacji, a zasadniczą częścią prezentacji staną się obrazy studyjne w różnych technikach. Da to możliwość przekonania się, czy to, co przez lata było wypracowywane na ulicach miast czy pustostanach, wytrzymuje konfrontację z muzealnymi przestrzeniami.

Artysta chce zaobserwować, „jak zmiana kontekstu wpływa na wydźwięk prac i energię, którą z sobą niosą. Zaistniałaby także okazja do obserwacji formalnych dla poszczególnych etapów […] Z racji wskazanego podłoża graffiti i muralizmu działania te wpisują się w nurt Urban Artu, który to na dobre zaistniał już w obrębie sztuki współczesnej i cieszy się szerokim zainteresowaniem publiki w ostatnich latach […] Słowo transformacja w swoim szerokim zakresie znaczeń i zastosowań świetnie się także odnosi do określenia procesu budowania moich obrazów, gdzie początkowe formy podlegają wielokrotnym modyfikacjom, a nawet zastępowaniu przez kolejne kształty, a finalna kompozycja często diametralnie różni się od początkowego układu”.

Kuratorka wystawy: Matylda Ślosarska