9 grudnia 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy malarstwa Adama Patrzyka Poza realnością.

Ekspozycję będzie można zwiedzać do 4 lutego 2024 r.

Wystawa Poza realnością prezentuje powstałe na przestrzeni ostatnich lat prace częstochowskiego artysty Adama Patrzyka.

Autor, absolwent Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie, uczeń prof. Stefana Gierowskiego, uważany jest za kontynuatora nurtu ekspresjonistycznego w sztuce.

„Obrazy Adama Patrzyka zatrzymują, przykuwają uwagę. Powstałe w ostatnim czasie prace to wielkoformatowe płótna z widokami akwenów, motywami miejskich wieżowców, budynków fabrycznych, bibliotek, podmiejskich moteli, sal teatralnych. Krajobrazy wzbogacone partiami zieleni, inspirowane opowieściami biblijnymi (Wieża Babel) i panoramami współczesnych aglomeracji. Doskonale zakomponowane i zrównoważone. Artysta wydaje się mało interesować fabułą i narracyjnością scen. W swoich oryginalnie skadrowanych obrazach koncentruje się przede wszystkim na świetle, fakturze i właściwościach samej barwy.

Prace działają na wyobraźnię. Malarz przekształca motywy w znaki i symbole. Za powszednimi scenami skrywa się bogactwo znaczeń. Twórca unika oczywistych rozwiązań oraz motywów i ujęć będących nośnikiem jednoznacznie silnych emocji. Raczej je wycisza, niweluje, łagodzi. Sztuka Adama Patrzyka jest aluzyjna, refleksyjna. Artysta dzieli się z nami mocno zindywidualizowanymi wizjami. Nie odtwarza otaczającej go rzeczywistości, lecz doznanie, jakie rzeczywistość ta u niego wywołuje.” /Katarzyna Sucharkiewicz, fragment katalogu/

/9.12.2023 – 4.02.2024 r., Pawilon Wystawowy, kuratorka: dr Katarzyna Sucharkiewicz/