8 marca 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy do Ratusza na wernisaż wystawy Paradoks. Biżuteria z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej i Magdaleny Słabosz.

Mirosława Truchta-Nowicka to absolwentka Instytutu Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Jana Długosza) w Częstochowie. Od lat głównym środkiem jej wypowiedzi artystycznej są rzeźby z papieru. Mówi: „Możliwości papieru są nieograniczone, a pomysł na projekt papierowych małych rzeczy/dzieł przeznaczonych do ozdoby/określenia/podkreślenia… cech/funkcji… wydaje mi się bardzo interesujący. Podobnie jak fakt samej sprzeczności i uchwycenia czegoś niewyrażalnego: biżuteria i papier, czyli coś co kojarzymy z wartością materialną trwałą, a z drugiej strony niebywała ulotność i nieodporność samej materii. Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt, a mianowicie papier zwykle «służy», chroni to co cenne, a tu zachodzi coś zupełnie odwrotnego. […] Pomijając wszelkie sprzeczności w zestawieniu przedmiotu z materią i historii ozdabiania ciała na przestrzeni wieków i szerokości geograficznych w formy – w rzeczywistości i ulotne i trwałe – decyduję się w realizacji tego tematu na samą FORMĘ […]. Mam nadzieję, że poszukiwania i rezultat, jak i sama wystawa, okażą się dobrym środkiem i drogą do spotkania z odbiorcą, pozwolą na dialog z powagą, ale też z przymrużeniem oka, może pewnego rodzaju grę… A być może okażą się pewnego rodzaju antidotum na często trudną codzienność”.

Magdalena Słabosz to artystka od 2008 r. zrzeszona w Związku Polskich Artystów Plastyków. Na uwagę zasługują jej słowa: „Świat, który nas otacza, jest nie tylko białoszary, ale także pełen barw. Staram się wydobyć kolory z rzeczywistości dla mojego indywidualnego odbioru świata. Poprzez kolor, fakturę i formę buduję kompozycje, które są aktywne emocjonalnie. Zawierzam własnej intuicji. Moja wyobraźnia podpowiedziała mi, aby poszukać nowej formy wypowiedzi plastycznej, którą jest biżuteria artystyczna”.

Na wystawie pokazane zostaną prace obu artystek, odmienne, a jednak wzajemnie się dopełniające.

Kuratorka wystawy: Anna Krakowian

Ekspozycję będziemy prezentować do 9 czerwca 2024 r.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl