Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do wzięcia udziału w konkursie powiatowym „Opowieści Starego Rynku”, którego organizatorami są Muzeum Częstochowskie, al. NMP 47 oraz Zespół Szkół Ekonomicznych w Częstochowie, ul. świętego Augustyna 28/30.

Przedmiotem Konkursu są samodzielnie wykonane prace fotograficzne, plastyczne, literackie, prezentacje multimedialne, których tematyka związana jest ze Starym Rynkiem w Częstochowie.

Szczegółowe informacje nt. Konkursu zawiera regulamin.

TEMATYKA i KATEGORIE KONKURSU, SPOSÓB SKŁADANIA PRAC

Tematyka prac powinna być związana ze Starym Miastem w Częstochowie, a w szczególności:

• z obiektem Muzeum Częstochowskiego – Starym Ratuszem eksponującym pozostałości Ratusza Starej Częstochowy;
  • wystawą „Historia Częstochowy – miasta nad Wartą”, prezentowaną w obiekcie Starego Ratusza;
  • zrewitalizowaną przestrzenią Starego Rynku, której ważnym elementem jest największa w mieście ekspozycja 15 rzeźb balansujących Jerzego Kędziory.

Więcej informacji nt. Starego Rynku i Starego Ratusza zawiera ZAŁĄCZNIK NR 1 do Regulaminu.

Konkurs zostaje ogłoszony w 4 kategoriach: fotograficznej, plastycznej, literackiej, historycznej:

• konkurs fotograficzny „Kadr ze Starego Rynku”;
  • konkurs plastyczny „Tajemnice i piękno Starego Rynku w Częstochowie”;
  • konkurs literacki „Opowieści Starego Ratusza”;
  • konkurs historyczny na prezentację multimedialną „Przewodnik po wystawie stałej pt. «Historia Częstochowy – miasta nad Wartą»”.

UCZESTNICY KONKURSU

Konkurs jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu. Konkurs ma zasięg powiatowy.

Konkurs będzie oceniany w następujących kategoriach wiekowych i tematycznych:

• uczniowie klasy I–III szkoły podstawowej – konkurs plastyczny „Tajemnice i piękno Starego Rynku w Częstochowie”;
  • uczniowie klasy IV–VI szkoły podstawowej – konkurs plastyczny „Tajemnice i piękno Starego Rynku w Częstochowie”;
  • uczniowie klasy VII–VIII – konkurs fotograficzny „Kadr ze Starego Rynku”; konkurs plastyczny „Tajemnice i piękno Starego Rynku w Częstochowie”; konkurs literacki „Opowieści Starego Ratusza”; konkurs historyczny na prezentację multimedialną „Przewodnik po wystawie stałej pt. «Historia Częstochowy – miasta nad Wartą»”;
  • uczniowie szkół ponadpodstawowych – konkurs fotograficzny „Kadr ze Starego Rynku”, konkurs literacki „Opowieści Starego Ratusza”; konkurs historyczny na prezentację multimedialną „Przewodnik po wystawie stałej «Historia Częstochowy – miasta nad Wartą»”.

Szczegółowy opis poszczególnych kategorii zawiera ZAŁĄCZNIK NR 2 do Regulaminu.

TERMINY

Prace należy składać:

• fotograficzne do 27.10.2021 r. – konkurs fotograficzny „Kadr ze Starego Rynku”;
  • plastyczne do 27.10.2021 r. – konkurs plastyczny „Tajemnice i piękno Starego Rynku w Częstochowie”;
  • historyczne do 3.11.2021 r. – prezentacje multimedialne „Przewodnik po wystawie stałej pt. «Historia Częstochowy – miasta nad Wartą»”;
  • literackie do 3.11.2021 r. – konkurs literacki „Opowieści Starego Ratusza”.

Terminy i Regulamin Konkursu wraz z kartą zgłoszenia zostaną zamieszczone na stronie internetowej Muzeum Częstochowskiego www.muzeumczestochowa.pl oraz rozesłane do szkół pocztą mailową.

REGULAMIN KONKURSU Regulamin KONKURS OPOWIEŚCI STAREGO RYNKU