Od 22 listopada 2022 r. w sali grafik i rysunków, będącej częścią wystawy stałej „Sztuka Polska XIX i XX wieku” prezentowanej w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47, można oglądać długoterminową wystawę „Obraz Częstochowy i okolic w twórczości Adriana Mikołaja Głębockiego (1833-1905)”.
Adrian Głębocki urodził się we wsi Panki, studiował w Warszawie. Odbył kilka podróży do europejskich ośrodków artystycznych. Był malarzem scen religijnych i historycznych, ilustratorem w tak popularnych periodykach, jak „Tygodnik Ilustrowany” i „Kłosy”, pedagogiem.
Jest ważnym artystą dla XIX-wiecznego malarstwa częstochowskiego, gdyż przez dekadę mieszkał w Częstochowie i uczył rysunku w rządowym Gimnazjum Męskim (dzisiejsze IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza). Utrwalił wizerunki wielu zabytkowych obiektów – głównie Jasnej Góry, przedstawiał okolice miasta i tutejszą społeczność.
Wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki Głębockiego, który był dokumentalistą naszego regionu.
Na ekspozycji prezentujemy 18 prac ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – obrazy olejne, akwarele oraz grafiki prasowe. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były prezentowane publiczności.
Serdecznie zapraszamy!

Kuratorka wystawy: Olga Desperak