Muzeum Częstochowskie o zdrowiu, Kresach, muzyce i pijałkach…

28 marca 2023 r. (wtorek) o godz. 14.00 zapraszamy do Sali Reprezentacyjnej Ratusza na konferencję prasową nt. wystawy “Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej”

***

Katarzyna Ozimek
Dyrektor Muzeum Częstochowskiego

oraz Kuratorzy

dr Marcin Gapski
Zastępca Dyrektora Muzeum Narodowego w Lublinie ds. Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej

Tomasz Kuba Kozłowski
Koordynator Programu Warszawska Inicjatywa Kresowa w Domu Spotkań z Historią w Warszawie

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy

1 kwietnia 2023 roku (sobota), godz. 15.00

Muzeum Częstochowskie / Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

Organizatorzy: Muzeum Częstochowskie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Dom Spotkań z Historią w Warszawie
Partner: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Patronat medialny: ziemiewschodnie.pl

***

Muzeum Częstochowskie zabierze zwiedzających w podróż po słynnych uzdrowiskach ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, których sława sięgała poza granice kraju.

Kto przyjeżdżał do leczniczych wód i czy na pewno tylko w celach kuracyjnych? Jaka muzyka dominowała podczas licznych potańcówek? Opowieść przedstawiona na wystawie przeniesie nas w okres od XVI wieku do lat 20. i 30. XX wieku i przedstawi przedwojenną historię uzdrowisk.

Ekspozycja poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, które stanowiły wówczas słynne źródła wód naturalnych. Narracja wystawy porusza m.in. tematykę lekarsko-zabiegową, wątek związany z modernizmem w kontekście architektury uzdrowiskowej czy też wątek rozrywki (muzyka, sport, kluby towarzyskie). Zaaranżowany zostanie m.in. fragment dworca kolejowego, gabinet zabiegowy oraz charakterystyczne miejsca nawiązujące do najpopularniejszych uzdrowisk.

Ekspozycja ma charakter autorsko-kolekcjonerski i prezentuje archiwalia, ikonografię oraz muzealia ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego (pomysłodawcy i autora scenariusza). Na wystawie zostaną pokazane również eksponaty ze zbiorów Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz materiały udostępnione przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu, Muzeum Częstochowskie oraz Muzeum Stomatologii Piotr Kuźnik.

Józef Piłsudski, regularny kuracjusz Druskienik, tak w 1924 r. zachwalał to polskie wówczas uzdrowisko: „Doktorzy zalecają, bym jechał leczyć się za granicę, a ja pragnę na lato wyjechać do Druskienik. Doktorzy mają swoją politykę, a ja swoją. Gdyby oni znali kresy, tamtejsze drzewa, powietrze i lud tamtejszy, nasze potrawy i przyzwyczajenia, na pewno zmieniliby swoją politykę […]”.

Podczas trwania wystawy Muzeum przygotuje także wydarzenia towarzyszące: wykłady, warsztaty i pokazy filmowe. Szczegółowy program wydarzeń towarzyszących wkrótce.

Wystawę prezentować będziemy do 2 lipca 2023 r.

Zapraszamy!