Imaginarium

Od 12 czerwca 2021 r. w Muzeum Częstochowskim – w Ratuszu – zwiedzać będzie można jubileuszową wystawę prac Tomasza Sętowskiego, przygotowaną z okazji 60. rocznicy urodzin Artysty i 40-lecia jego pracy twórczej.

Imaginarium to niezwykły świat Tomasza Sętowskiego, który zaprasza nas w fantastyczną podróż po krainie realizmu magicznego. Podróż, która pobudza zmysły i otwiera pole naszej wyobraźni. Wchodząc w przelane na płótno światy Tomasza Sętowskiego, uczestniczymy w niezwykłej rzeczywistości, w której spotykają się jawa ze snem. Odkrywamy magiczne, kolorowe podwodne światy, nieziemskie planety, zaginione horyzonty czy niesamowite harmonijne architektoniczne formy. Poznajemy porażające swą pięknością i siłą kobiety oraz broniących ich honoru rycerzy, dając się uwieść ich magicznym historiom.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace z lat 2000-2020, głównie obrazy w technice mieszanej, a także rzeźby z brązu oraz wykonane w technice autorskiej.

Ekspozycji towarzyszy jubileuszowy album Imaginarium. Sętowski 60/40 wydany przez wydawnictwo Melanż, prezentujący najciekawsze prace artysty, wykonane w różnych technikach (obrazy olejne, gwasze, rzeźby, murale), a także rysunki, szkice robocze oraz zdjęcia z prywatnego archiwum malarza.

/Anna Krakowian/

Wystawę można zwiedzać do 29 sierpnia 2021 r.

Serdecznie zapraszamy!

Tomasz Sętowski urodził się w Częstochowie w 1961 roku. Absolwent Wydziału Plastyki częstochowskiej WSP (obecnie Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie). Tworzy w nurcie nazywanym realizmem magicznym. Pracuje i mieszka w rodzinnej Częstochowie oraz w Sopocie. W roku 2005 rozpoczął współpracę z nowojorską CFM Gallery, gdzie jego prace są prezentowane obok płócien Salvadora Dali, Leonor Fini, Michaela Parkesa. Obrazy prezentuje również w innym miastach USA m. in. San Francisco, Santa Fe. W latach 2006-2008 z powodzeniem wystawiał swe prace w Emiratach Arabskich, m. in. w Burj Al Arab, Abu Dhabi Cultural Fundation i Emirates Towers. Dzieła Tomasza Sętowskiego (obrazy, rysunki, rzeźby) były prezentowane w trzech albumach: Teatr Magiczny (2001 r.), Muzeum Wyobraźni (2003 r.), Dream Factory (2017 r.), które ukazały się na rynku księgarskim nakładem wydawnictwa MUZA S.A. Autor wielu plakatów, okładek wydawnictw muzycznych, okładek prasowych, kalendarzy. Laureat wielu nagród, odznaczony również brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadanym w 2013 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Twórca Muzeum Wyobraźni – prywatnej galerii artysty, będącej atrakcją turystyczną Częstochowy.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl