Ferie 2024 w Muzeum Częstochowskim

29 stycznia – 9 lutego 2024

Zapraszamy dzieci i młodzież – SOLO i W GRUPACH – na spotkania w czasie ferii zimowych!
Poruszymy tematy z archeologii, etnografii, historii, sztuki, przyrody, ekologii oraz techniki – u nas każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego!

Rezerwacja:
Na zajęcia konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsc pod nr. tel.:

MUZEUM: 504 757 502,

MULTICENTRUM ZODIAK: 504 757 598.

Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00.

Czas trwania:
1,5 godz.

Liczba uczestników:
max 25 osób

Koszt zajęć:
Grupa zorganizowana – 10 lub 15 zł/osoba
Uczestnicy indywidualni – 15 zł/osoba

PROGRAM:

Przetrwać zimę

29–31.01 oraz 5–7.02.2023 poniedziałek – środa

Podczas zajęć plastycznych, naukowych i technicznych zastanowimy się, jak przyroda radzi sobie w trudnym zimowym czasie. Sprawdzimy, kto ucieka na zimę z kraju, a kto nauczył się żyć w mroźnych warunkach. Opowiemy o ciekawych przystosowaniach i sposobach spędzania zimy przez zwierzęta. Na przykładzie Islandii pokażemy, jak w czasie tej trudnej pory roku radzą sobie ludzie.

grupa docelowa: szkoła podstawowa (kl. I–IV)

miejsce: Multicentrum ZODIAK, Park Staszica

harmonogram:

• uczestnicy indywidualni

29.01. i 5.02.                      12.00–13.30

• grupy zorganizowane

29.01. i 5.02.                      9.00–10.30

30–31.01. 6–7.02.           9.00–10.30; 12.00–13.30

Zróbmy sobie wystawę

30.01 wtorek

Na zajęciach uczestnicy zostaną zapoznani z pracą muzealnika przy organizowaniu wystaw. Zastanowimy się, co i jak można pokazywać w muzealnych przestrzeniach. Uczestnicy poznają takie pojęcia, jak kurator, dzieło sztuki, eksponat, zabytek. Wspólnie zwiedzimy jedną z ekspozycji, a następnie ze zdobytą wiedzą i inspiracjami przygotujemy razem własną wystawę. Uczestnicy stworzą swoje miniaturowe obrazki, które oprawią we własnoręcznie zdobione ramy, a następnie zaaranżujemy wystawę z wykorzystaniem makiety sal wystawowych.

grupa docelowa: szkoła podstawowa (grupa max 15 osób)

miejsce: Pawilon Wystawowy, Park Staszica

harmonogram: 9.30 – grupa zorganizowana, 12.00 – uczestnicy indywidualni

Co się dzieje zimą w lesie

1.02 czwartek

Podczas zajęć poznamy sposoby zwierząt na przetrwanie zimy. Dowiemy się, kto zimą śpi, a kto jest bardziej aktywny, co jedzą zimą zwierzęta, jak prawidłowo je dokarmiać oraz gdzie znaleźć wygodną kryjówkę, by przetrwać zimę. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o eksponaty zwierząt pochodzące ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego. Podczas części warsztatowej wykonamy kolorowe jeże i sowy z materiałów plastycznych i zasuszonych liści.

grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa

miejsce: Kamienica Mieszczańska, ul. Katedralna 8

Detektywi w Muzeum

2.02 piątek

Szkoła podstawowa

Prezentacja wybranych muzealiów, omówienie pracy muzealnika (odkrywanie ukrytych informacji umieszczonych na obiektach, odgadywanie ich przeznaczenia, praca z lupą, linijką przy wypełnianiu kart muzealnych, wyłonienie najciekawszych eksponatów).

Szkoła ponadpodstawowa

Prezentacja wybranych muzealiów ze szczególnym uwzględnieniem dokumentów, omówienie narzędzi i metod pracy muzealnika (próba odczytu dokumentu, analiza wybranych sformułowań i wyrażeń stosowanych w dawnych wiekach). Próba odpowiedzi na pytania, co autorzy tekstu chcieli przekazać i jak brzmiałby tekst wybranego dokumentu dzisiaj…

grupa docelowa: szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa

miejsce: Ratusz, plac Biegańskiego

Święta i tradycje żydowskie

6.02 wtorek

Lekcja warsztatowa wprowadzająca w świat bogatej i ciekawej tradycji żydowskiej. Uczestnicy dowiedzą się, jak przebiegają żydowskie święta i poznają ich genezę, spróbują też swoich sił w grze w DREJDLA, która jest obowiązkowym elementem święta Chanuki dla wszystkich żydowskich dzieci.

grupa docelowa: szkoła podstawowa (kl. III-VI)

miejsce: Muzeum Żydów Częstochowian, ul. Katedralna 8

Nie święci garnki lepią

8.02 czwartek

W nawiązaniu do życia ludzi żyjących na naszych terenach we wczesnej epoce żelaza, dzieci i młodzież nauczą się lepić naczynia z gliny techniką stosowaną w pradziejach. Prace wykonane podczas zajęć mogą przejść na własność uczestników lekcji.

grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa, szkoła ponadpodstawowa

miejsce: Rezerwat Archeologiczny, ul. Łukasińskiego 20

koszt zajęć: 15 zł/osoba w grupie i  indywidualnie

Szopki pozaeuropejskie

9.02 piątek

Szopki pozaeuropejskie to wystawa, która przybliża tradycję obchodów Świąt Bożego Narodzenia. Zwiedzając ekspozycję prezentowaną w Galerii Dobrej Sztuki, dzieci poznają historię szopek, dowiedzą się, z jakich krajów one pochodzą i co je wyróżnia. Zainspirowane obejrzanymi eksponatami, w sali edukacyjnej w Ratuszu wykonają własne szopki.

grupa docelowa: przedszkole, szkoła podstawowa

miejsce: Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 45 / Ratusz, plac Biegańskiego