Etnobotanika w muzeum – w świecie naparów, wyciągów i eliksirów” to projekt edukacyjno-animacyjny mający na celu upowszechnienie wiedzy na temat ziół oraz ziołolecznictwa.

Nawiązuje do głęboko zakorzenionej w polskiej kulturze ludowej tradycji zbierania, przechowywania i właściwego zastosowania roślin zielnych. Przygotowany i zrealizowany we współpracy dwóch działów naukowych Muzeum Częstochowskiego – etnografii i przyrody, jest kompletnym kompendium wiedzy na temat botanicznych i etnograficznych znaczeń tkwiących w ziołach.

W ramach zadania zapraszamy 17 czerwca do Parku Staszica, gdzie od godz. 18.00 do 20.00 w ramach warsztatów opowiemy, z czego pleciono wianki na oktawę Bożego Ciała oraz Noc Kupały, a następnie wraz z uczestnikami upleciemy je. Wstęp na warsztaty 10 zł. Zapisy oraz wszelkie informacje na temat projektu pod numerem telefonu 504 757 923.

O godz. 20.30 w przestrzeniach między Pawilonami (Wystawowym i Etnograficznym) w Parku Staszica rozpocznie się koncert formacji Etnobotanika. Duet z Rudy Śląskiej w swoich utworach łączy elektronikę i hip-hop z fragmentami wyjętymi z dawnych seriali, piosenek czy programów telewizyjnych. Ich debiutancki album „Fruwający przestępca” to kompilacja nowoczesnej muzyki elektronicznej z oryginalną techniką samplowania i beatmakingiem. Nowy album, „Leśne duchy”, którego premierę zaplanowano na 23 czerwca 2023 r., nawiązywał będzie do natury i wierzeń ludowych. Zapewne kilka utworów i z tego wydawnictwa zagra zespół podczas częstochowskiego koncertu.

Link do strony Etnobotaniki na Youtube: https://www.youtube.com/@etnobotanika

Wstęp na koncert wolny.