W RAMACH FESTIWALU FRYTKA OFF: Warsztaty śpiewu performatywnego – Pieśni zielonych
15-16 i 18-19 czerwca 2015, g. 16.00–20.00

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

Warsztaty interdyscyplinarne poświęcone fenomenowi ludzkiego głosu, będącego podstawowym narzędziem komunikacji oraz wyrażania emocji. Dzisiaj większość ludzi nie wyczuwa potencjału swojego głosu i siły, która w nim drzemie. Proponujemy wspólnie wskrzesić tę siłę, by móc czerpać z niej energię. Nie ma wymagań co do posiadanych muzycznych doświadczeń, umiejętności czy wiedzy.
W programie: ćwiczenia oddechowo-emisyjne, rozgrzewka głosowa, nauka pieśni w tech g.nice śpiewu naturalnego, przygotowanie stroju do performansu grupowego, performance w przestrzeni miasta. Warsztaty będą składać się z 2 etapów zakończonych grupowym performansem w przestrzeni miasta – pracy z głosem oraz przygotowaniu strojów „zielonych”.
Poprzez zbiór ćwiczeń głosowych i ruchowych będziemy uczyć się świadomości naszego głosu, jego natury, siły, możliwości; będziemy uczyć się opisywać dźwiękiem to, co widzimy, poprzez szept, krzyk, nucenie. Warsztaty mają również uwrażliwić jego uczestników na słuchanie świata przyrody, zwrócić uwagę na problemy ekologiczne.

Prowadząca warsztaty Ola Kozioł tak tłumaczy ideę pieśni zielonych: „Człowiek zanim nauczył się mówić, przed tysiącami lat, żeby przeżyć musiał nauczyć się dźwięków przyrody. Był czujny na to, co śpiewał wiatr, co szumiały liście, co mówiła ziemia. Musiał być czujny, by móc wiedzieć kiedy przyjdzie woda, a kiedy przyjdzie zwierz. Reagował na te dźwięki, odpowiadał, rozmawiał z drzewami, z wszystkim co żywe. Słuchał. Jestem pewna, ze świat przyrody ma nam wiele do powiedzenia, że właściwie ciągle nam coś komunikuje, czasem wręcz krzyczy poprzez katastrofy naturalne. Chcę wrócić do człowieka śpiewającego i słuchającego. Chcę uwrażliwić jak najwięcej młodych ludzi na dźwięki przyrody. To, co zdawało się istnieć w nadmiarze, a co stanowi warunek naszego życia: powietrze, woda, ziemia jest dziś śmiertelnie zagrożone”.

Ola Kozioł – urodzona w 1983 roku. Artystka multimedialna, w swoich działaniach performatywnych bazuje na głosie, wykorzystując tzw. śpiew biały. Skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, gdzie aktualnie pracuje. Brała udział m.in. w 8. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/apocalypse w Szczecinie (2012, GRAND PRIX), w festiwalu Arterie w Częstochowie (2013), w Biennale Sztuki Młodych RYBIE OKO w Słupsku (2011, 2013), w A Tourist in Other People’s Reality w Vestry House Museum w Londynie (2013), w Tworzy się Łódź w Galerii, Manhattan w Łodzi (2014), jako Ola & Big Stick na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Efemerycznej Konteksty w Sokołowsku (2014) oraz w Granicach globalizacji w ramach Mediations Biennale w Poznaniu (2014). Współtwórczyni grupy śpiewu tradycyjnego Miejskie Darcie Pierza, członkini chóru przy Teatrze Chorea.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl