Profilowanie – wernisaż wystawy Joanny Wowrzeczki 
Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30
5 września 2014 r., g. 19.00

Centrum Promocji Młodych zaprasza na niezwykłą wystawę prac Joanny Wowrzeczki. Sama artystka tak opowiada o swoich pracach: “Tyle ile obrazów na wystawie , tyle historii osób czyniących starania na rzecz zmiany swojej sytuacji życiowej. Nie ważne czy to jest nauczycielka, salowa, mechanik, cieśla, czy z Katowic, z Lublina czy z Cieszyna, każdy mimo wysiłku pogłębia swoją nędzę zgodnie z zasadą znaną jako efekt św. Mateusza („Każdemu bowiem, kto ma, będzie dane i obfitować będzie, a temu, kto nie ma,zostanie zabrane i to, co ma” – Mat. 25:29). Prezentowane prace są próbą pokazania, że coś po prostu nie działa, że ów efekt nie jest naturalny, choć jako taki właśnie jest widziany przez system pomocy społecznej w Polsce. Jeśli więc matka pije – dziecko automatycznie już w pierwszej klasie szkoły podstawowej widziane jest jako syn alkoholiczki, jego szanse na pierwszą ławkę i czerwony pasek są znikome na starcie. W wieku 12 lat za wagarowanie nie dostanie uwagi, ale nakaz przeniesienia do zamkniętego ośrodka wychowawczego. Jeśli ojciec nie szanował godności swojego malucha, to ten, kiedy będzie mieć 15 lat już będzie wiedział czym jest przemoc wobec słabszych. Jeśli współmałżonek pije to najlepiej uciec według prostego rozwiązania proponowanego z zewnątrz. Nie zrobisz tego, to za chwilę będziesz współuzależniona. Żadna karta niebieska, żaden kontrakt socjalny nie pomogą Ci w obaleniu zasady św. Mateusza. Bez godności Państwo będzie Cię zwodzić swoimi narzędziami, formularzami, ale nie da Tobie, bo jesteś sprofilowany, nie należysz nawet do trzeciego profilu, ale do podprofilu – under profile w oczach urzędnika w pośredniaku, stajesz się mniej niż „osobą oddaloną znacznie od rynku pracy lub niegotową do podjęcia zatrudnienia”.

Joanna Wowrzeczka jest malarką i socjolożką. Współzałożycielka Galerii „Szara” w Cieszynie. Zajmuje się badaniem pola sztuki w Polsce oraz problemem zdominowanych. W 2009 roku założyła Świetlicę Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie. Dziś tworzy ją wspólnie z zespołem. Cały czas angażuje się w życie społeczno-kulturalne Cieszyna i maluje. /A. Florczyk/
wstęp wolny

ZAPRASZAMY!

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl