Dyrektor Muzeum Częstochowskiego Tadeusz Piersiak

Prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg w Częstochowie Urszula Łyko-Katus

Komisarz pleneru i komisarz wystawy Maria Ogłaza

14 lutego 2018 roku o godz. 18.00

zapraszają do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na otwarcie wystawy

30 PLENER MIEJSKI

ARCHITEKTURA PRZEMYSŁOWA CZĘSTOCHOWY W INTERPRETACJI ARTYSTYCZNEJ

na wernisaż wstęp wolny

Jubileuszowy 30 Plener Miejski odbył się w Częstochowie w 2017 roku. Zaproszono 27 artystów plastyków z Gliwic, Wrocławia i Częstochowy – wszyscy są członkami Związku Polskich Artystów Plastyków. Zmierzyli się oni z tematem wymagającym umiejętności nie tylko malarskich, ale też wyobraźni przestrzennej, geometrycznej. Odwiedzili rejony miasta, w których umiejscowione są obiekty przemysłowe. Poprzez obserwację istniejących jeszcze obiektów industrialnych […], szkicując, rysując czy fotografując – stworzyli nowy wymiar artystyczny, nową jakość twórczą. Artyści uczestniczyli także w wykładach na temat historii rodów przemysłowców, tworzących nie tylko częstochowski przemysł, ale też atmosferę miasta w dziedzinach zdrowia, kultury, sztuki i sportu. Założeniem wystawy poplenerowej jest pokaz dzieł mocno zakotwiczonych w specyficznym krajobrazie miasta przemysłowego. Specjalne podziękowania składam dr. Juliuszowi Sętowskiemu, red. Januszowi Pawlikowskiemu oraz Zbisławowi Janikowskiemu za cenne informacje z historii imponującego, różnorodnego przemysłu Częstochowy XIX i XX wieku. /art. plast. Maria Ogłaza, komisarz Pleneru)