Ratusz
19 lutego, g. 17.00

Otwarcie wystawy “Dziedzictwo kulturowe warszawskiego farmaceuty Ferdynanda Karo na tle inwentaryzacji świata” w Gabinecie Wybitnych Częstochowian

Ferdynand Karo – farmaceuta, wielki zapomniany badacz flory Polski i Syberii. W latach 1874- 1880 prowadził jedną z trzech aptek w XIX-wiecznej Częstochowie. Apteka znajdowała się w domu przy alei Najświętszej Maryi Panny 30 (obecnie jest to aleja Najświętszej Maryi Panny 26 ).

Karo prowadził także badania botaniczne na terenie Częstochowy i okolic. Jego praca pt. Flora okolic Częstochowy z 1881 roku to pierwsze fundamentalne dzieło florystyczne dla regionu częstochowskiego, które stanowi punkt odniesienia do współcześnie prowadzonych badań botanicznych.

Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Farmacji oddziałem Muzeum Warszawy, dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na wystawie zaprezentowane będą m.in. oryginalne archiwalia, karty zielnikowe F. Karo, repliki roślin w technice 3D (edukacja dla niewidomych), a także stół multimedialny i filmy. Dla dzieci i dorosłych zostanie przygotowana oferta Mini klubiku filmowego – pokazy filmów przyrodniczych. Dzieciom i młodzieży zaproponujemy też zajęcia edukacyjne.