Wystawy czasowe

Ratusz

Odkrywanie Częstochowy

Rysunek i malarstwo Władysława Ratusińskiego, twórcy w dziedzinie malarstwa, rysunku, fotografii, instalacji oraz performance

 

Droga do niepodległości w filatelistyce

Współorganizacja: zarząd okręgu częstochowskiego Polskiego Związku Filatelistów

 

VI Międzynarodowego Salonu Fotografii Artystycznej Lekarzy. PhotoArtMedica – 20 października: wernisaż

Galeria Dobrej  Sztuki

GALERIA WEJŚCIÓWKA

Prace Aleksandry Jakubczak

Artystka ciekawa i inspirująca, poszukująca bowiem własnej drogi w sposób twórczy, kreatywny, wręcz naukowy. Jak sama mówi, jej pracownia to laboratorium. To w niej eksperymentuje, bawi się kreską – w sposób nieskończony i powtarzalny – tworząc przestrzenie linearne. To one stają się bazą, podstawą. Budują jej wewnętrzny zgeometryzowany pejzaż. Aleksandra Jakubczak tworzy obrazy olejne, obrazy przestrzenne, fakturalne, szkice, rysunki, litografie, linoryty, lightboxy, negatywy.

Urodzona w 1984 roku artystka jest absolwentką Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie (obecnie Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego) Wydziału Wychowania Artystycznego na kierunkach: Malarstwo sztalugowe (2009 – I stopień, 2011 – II stopień), Grafika warsztatowa (2010 – I stopień). Pracuje na Wydziale Wychowania Artystycznego UJD. Brała udział w ponad 40 wystawach zbiorowych i kilku indywidualnych, takich jak I Międzynarodowy Konkurs Artystyczny Pejzaż współczesny (MGS, Częstochowa, 2013), Landschaftlich Arbeiten mit, in und uber Natur (Frank-Loebsche Haus, Landau – Niemcy, 2012), Cztery spojrzenia, wystawa indywidualna malarstwa (Muzeum Częstochowskie, 2012), RE: (RTZSP – Konduktorownia, Częstochowa, 2012), Tradycja a Nowoczesność, wystawa poplenerowa (Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Ośrodek Konferencyjno-Wystawienniczy Kasztel w Szymbarku; MGS, Limanowa; Galeria Promocyjna ASP Kraków; Muzeum Częstochowskie, 2011), I Piotrkowskie Biennale Sztuki (Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, 2011), II Triennale Malarstwa, Animalis 2011 (Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzowskie Centrum Kultury, Chorzów; BWA Kielce; Samorządowe Centrum Kultury Mielec, 2011), III Ogólnopolski Konkurs Grafiki im. Ludwiga Meidnera (Konfraternia Kulturalna, Oleśnica; Centrum Sztuki Impart we Wrocławiu, 2010). Za swą pracę była wielokrotnie nagradzana. W 2012 roku otrzymała wyróżnienie w XX Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha, Galeria Fundacji Elektrowni Rybnik, w latach 2012 i 2011 – Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Częstochowy. W 2011 roku wyróżniono ją w Ogólnopolskim Konkursie podczas Konfrontacji 2011 w Galerii w Ratuszu w Lesznie. Na przełomie lat 2010/2011 zdobyła „Najlepszy dyplom, grafika, uczeń i jego promotor” – wyróżnienie przyznawane przez Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. /tekst przygotowano w oparciu o: http://www.grafika.ajd.czest.pl/s…/32-mgr-aleksandra-plachta, data dostępu 20.09.2018/

GALERIA WEJŚCIÓWKA to projekt, do którego zapraszamy młodych zdolnych artystów. Pokazują oni swe prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”, w Gazecie Wyborczej i w Cafe Skrzynka.

 

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki – wystawa pokonkursowa

Muzeum Częstochowskie od 2000 roku, cyklicznie co trzy lata, organizuje konkursy poświęcone sztuce ludowej. Wydarzenie towarzyszy Dniom Europejskiej Kultury Ludowej. W dwóch pierwszych edycjach uczestniczyli twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki. W 2006 roku zaprosiliśmy do udziału rzeźbiarzy i malarzy, kolejna edycja o charakterze międzynarodowym, zatytułowana „Z nitki i z gliny”, obejmowała garncarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo i krawiectwo strojów ludowych. Uczestniczyli w niej poza artystami z Polski także wytwórcy mieszkający w Czechach, Słowacji, na Litwie i Ukrainie. Edycja z 2012 roku – „Wycinanki niezaplanowane” – również o charakterze międzynarodowym, poświęcona była wycinance polskiej i żydowskiej. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wówczas twórców z Polski i Izraela. VI Konkurs Sztuki Ludowej – „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte” – poświęcony był wycinankom z papieru inspirowanym szeroko rozumianą kulturą tradycyjną. Ponieważ temat okazał się niezwykle inspirujący i niezgłębiony, postanowiliśmy VII edycję poświęcić wycinance oraz koronce. Ideą konkursu „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki” było ukazanie aktualnego stanu tradycyjnego wycinankarstwa oraz koronkarstwa, jak również próba uchwycenia i zaprezentowania transformacji, jakie zachodzą w tych dwóch dziedzinach twórczości ludowej. Celem przedsięwzięcia była również edukacja oraz popularyzacja rękodzieła jako materialnego dziedzictwa kulturowego. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.b  Na konkurs zakwalifikowano 235 prac 91 autorów. Jury w składzie – Anna Filipowicz-Mróz – Fundacja „Cepelia”, dr Kinga Czerwińska – Uniwersytet Śląski, dr hab. Anna Weronika Brzezińska – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas obrad 9 lipca przyznało nagrody w dwóch kategoriach głównych – koronka i wycinanka – oraz w podkategoriach – tradycja i inspiracja. Pokłosiem konkursu jest wystawa, która prezentuje nagrodzone prace, jak również te, którym nie udało się zdobyć wyróżnień, ale zachwycają swym artyzmem. Wystawie towarzyszy bogato ilustrowany katalog, dzięki któremu można doskonale zgłębić arkana prezentowanych prac.

VII Konkurs Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno. W świecie koronki i wycinanki” został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Miasta Częstochowy. Serdecznie dziękujemy również sponsorom, którzy ufundowali nagrody dodatkowe w konkursie – Śląskiemu Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Fundacji „Cepelia”, Radiu Fiat, portalom „Pijani Folklorem” oraz „WhyArt?”, Stowarzyszeniu Wspólnota Gaude Mater, Romanowi Krystowi oraz Janowi Szymie. /Ewelina Mędrala-Młyńska/

XXXVII Doroczna Wystawa Malarstwa członków Częstochowskiego Stowarzyszenia Plastyków im. Jerzego Dudy-Gracza

Stowarzyszenie działa od 1981 roku. Organizuje wystawy plastyczne, plenery, spotkania z ciekawymi ludźmi sztuki, zajęcia warsztatowe. Skupia członków w różnym wieku reprezentujących różne zawody. Malują, rzeźbią, zajmują się tkactwem, grafiką oraz innymi technikami plastycznymi, pod kierunkiem i profesjonalną opieką prowadzących zajęcia warsztatowe artystów plastyków. Jednoczy ich wspólna pasja twórcza, radość bycia razem w serdecznej i koleżeńskiej atmosferze sprzyjającej pracy twórczej.

Zagroda Włościańska

Retroprzedmioty

Wystawa Retroprzedmioty jest prawdopodobnie pierwszym w historii Działu Etnografii tego rodzaju eksperymentem ekspozycyjnym. Pomysł realizowany w wielu muzeach w kraju i za granicą dotarł również do Muzeum Częstochowskiego. Na etapie przygotowawczym dopadały nas wątpliwości oraz niepewności, czy nasze intencje zostaną odpowiednio odczytane przez mieszkańców Częstochowy i okolic i czy uda nam się wspólnymi siłami stworzyć wystawę. Temat obraliśmy sobie niełatwy – przedmioty codziennego użytku, którymi już się nie posługujemy, datowane od końca XIX wieku do lat 70. XX wieku. Każdy z nas cofając się do lat dzieciństwa przywołuje w swej pamięci sytuacje i przedmioty, które nam wówczas towarzyszyły. Jednak często nie posiadamy ich fizycznie. A wspomnieniami ciężko zapełnić salę ekspozycyjną.
Przedsięwzięcie
, skupiające wokół swej idei mieszkańców, zostało zainicjowane w stulecie Niepodległej. Zachęciliśmy ich do przeszukania swoich archiwów, strychów i piwnic w celu odnalezienia przedmiotów, które w połączeniu z muzealiami wpisanymi na inwentarz stworzyły nietuzinkową całość. Możliwość tak bliskiej współpracy z działem merytorycznym muzeum nie zdarza się zbyt często. Przynosi ona jednak wymierne korzyści obydwu stronom.

Na apel Muzeum Częstochowskiego odpowiedziało kilkudziesięciu Częstochowian. Ich zbiory wzbogacone muzealiami pozwoliły stworzyć wyjątkową ekspozycję w przestrzeniach Zagrody Włościańskiej. W sumie udało się pozyskać na czas trwania wystawy ponad osiemdziesiąt retroprzedmiotów. Wśród tych ciekawszych są – maszynka do robienia lodów z lat 20. XX wieku, robot kuchenny z lat 50. XX wieku, nóż do ziół, piesek do zdejmowania butów z I połowy XX wieku, muchołapka z lat 50. XX wieku, aparaty telefoniczne, patefony, aparaty fotograficzne, w tym najstarszy i najcenniejszy z lat 70. XIX wieku. Specyfika zgromadzonych rzeczy pozwoliła na zaaranżowanie tematyczne trzech pomieszczeń ekspozycyjnych. Pierwsza sala wystawiennicza została przekształcona we wnętrze mieszkalne, w którym zaprezentowano przedmioty związane z gospodarstwem domowym, wyposażeniem oraz modą i urodą. Można więc podziwiać w nim lokówki, przybory toaletowe i odkurzacz bezprzewodowy z początku XX w., naczynia i ceramikę, maszyny do szycia oraz sprzęty kuchenne.

Druga sala imituje biuro i można w niej podziwiać sprzęty grające – patefon i gramofony walizkowe; aparaty fotograficzne, aparaty telefoniczne, w tym najstarszy, na korbkę z lat 30. XX wieku, jak również maszynę do pisania, stojaki na pieczątki.

Trzecia i ostatnia sala ekspozycyjna to miejsce prezentacji narzędzi oraz sprzętów codziennego użytku – pralka, magiel, tara, latarki i lampy naftowe, strugi, dłuta, olejarki.
Wystawę
Retroprzedmioty swoimi zbiorami wsparli – Alicja Barton, Zbigniew Burda, Jadwiga Ciuk, Grzegorz Jabłoński, Mirosław Kędra, Stanisław Kołodziejczyk, Elżbieta Knap, Bożena Krajewska, Adam Markowski, Tadeusz Piersiak, Jerzy Piwowarski, Juliusz Sętowski, Teresa Skorupska, Jacek Tomczyk, Anna Wcisło, Andrzej Wisełka, Maria Żabicka. /Ewelina Mędrala-Młyńska/

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl