Wystawy czasowe

Ratusz

Paradoks. Biżuteria z papieru Mirosławy Truchty-Nowickiej i Magdaleny Słabosz 

Mirosława Truchta-Nowicka to absolwentka Instytutu Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Jana Długosza) w Częstochowie. Od lat głównym środkiem jej wypowiedzi artystycznej są rzeźby z papieru. Mówi: „Możliwości papieru są nieograniczone, a pomysł na projekt papierowych małych rzeczy/dzieł przeznaczonych do ozdoby/określenia/podkreślenia… cech/funkcji… wydaje mi się bardzo interesujący. Podobnie jak fakt samej sprzeczności i uchwycenia czegoś niewyrażalnego: biżuteria i papier, czyli coś co kojarzymy z wartością materialną trwałą, a z drugiej strony niebywała ulotność i nieodporność samej materii. Jest jeszcze jeden ciekawy aspekt, a mianowicie papier zwykle «służy», chroni to co cenne, a tu zachodzi coś zupełnie odwrotnego. […] Pomijając wszelkie sprzeczności w zestawieniu przedmiotu z materią i historii ozdabiania ciała na przestrzeni wieków i szerokości geograficznych w formy – w rzeczywistości i ulotne i trwałe – decyduję się w realizacji tego tematu na samą FORMĘ […]. Mam nadzieję, że poszukiwania i rezultat, jak i sama wystawa, okażą się dobrym środkiem i drogą do spotkania z odbiorcą, pozwolą na dialog z powagą, ale też z przymrużeniem oka, może pewnego rodzaju grę… A być może okażą się pewnego rodzaju antidotum na często trudną codzienność”.

Magdalena Słabosz to artystka od 2008 r. zrzeszona w Związku Polskich Artystów Plastyków. Na uwagę zasługują jej słowa: „Świat, który nas otacza, jest nie tylko białoszary, ale także pełen barw. Staram się wydobyć kolory z rzeczywistości dla mojego indywidualnego odbioru świata. Poprzez kolor, fakturę i formę buduję kompozycje, które są aktywne emocjonalnie. Zawierzam własnej intuicji. Moja wyobraźnia podpowiedziała mi, aby poszukać nowej formy wypowiedzi plastycznej, którą jest biżuteria artystyczna”.

Na wystawie pokazane zostaną prace obu artystek, odmienne, a jednak wzajemnie się dopełniające.

/08.03–09.06.2024, kuratorka: Anna Krakowian/

Galeria Dobrej Sztuki

Magdalena Snarska. Pejzaże mojej pamięci 

dr hab. Magdalena Snarska – malarka, członkini Zarządu Stowarzyszenia Artystycznego Geometria Dyskursywna. Od 2007 r. zajmuje stanowisko profesora w Katedrze Malarstwa Wydziału Sztuki Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie. Celem jej pracy twórczej jest poszukiwanie piękna – jej przedstawienia cechują wysublimowane barwy, abstrakcyjne formy pejzażu, mistrzowskie operowanie światłem. Na wystawie pokażemy dzieła najnowsze oraz te, które powstały po zaangażowaniu się artystki w działania międzynarodowego ruchu Geometrii Dyskursywnej. Obok obrazów zostaną zaprezentowane prace na papierze – zarówno rysunkowe, jak i pastele. Magdalena Snarska tak mówi o ekspozycji: „Koncepcyjnie wystawa będzie opowieścią o mojej pamięci, w której toczy się swoisty zapis pejzażu, harmonii piękna, pulsującego światłem koloru i drgającej materii przestrzeni. Bezpretensjonalna prostota kompozycji, która stanowi szkielet moich prac oraz wciąż odżywiany przez obserwację pejzażu zachwyt dają mi możliwość odniesienia się do własnego wnętrza i obrazów w nim zapisanych, które z radością zaprezentuję częstochowskiej publiczności”.

/23.03– 26.05.2024, kuratorka: Anna Krakowian/

Obraz Częstochowy i okolic w twórczości Adriana Mikołaja Głębockiego (1833-1905)

W sali grafik i rysunków, będącej częścią wystawy stałej Sztuka Polska XIX i XX wieku prezentowana jest długoterminowa wystawa przybliżająca twórczość Adriana Mikołaja Głębockiego (1833-1905), związanego z lokalnym środowiskiem artystycznym. Artysta urodził się we wsi Panki koło Częstochowy, uczęszczał do szkoły w Wieluniu, a następnie studiował w Warszawie. Odbył kilka podróży do europejskich ośrodków artystycznych. Był malarzem scen religijnych i historycznych, ilustratorem w tak popularnych periodykach, jak „Tygodnik Ilustrowany” i „Kłosy”, oraz pedagogiem. Jest ważnym artystą dla XIX-wiecznego malarstwa częstochowskiego, gdyż przez dekadę mieszkał w Częstochowie i uczył rysunku w rządowym Gimnazjum Męskim (dzisiejsze IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza). Podczas pobytu w mieście utrwalił wizerunki wielu zabytkowych obiektów – głównie Jasnej Góry, przedstawiał okolice miasta i tutejszą społeczność. Wystawa ma na celu przypomnienie sylwetki Głębockiego, który był dokumentalistą naszego regionu. Na ekspozycji prezentowanych jest 18 prac ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego – obrazy olejne, akwarele oraz grafiki prasowe. Niektóre z nich jeszcze nigdy nie były prezentowane publiczności.

/listopad 2022 – marzec 2024, kuratorka: Olga Desperak/

Pawilon Wystawowy

Jest takie miejsce – wystawa będąca kontynuacją tradycji działań wystawienniczych Plenerów Miejskich organizowanych przez ZPAP Okręg Częstochowski przy współudziale Muzeum Częstochowskiego

W 36. edycji chęć udziału w wydarzeniu zadeklarowało 36 artystów ZPAP Okręgu Częstochowskiego, Katowickiego oraz Krakowskiego. Ich prace przedstawiają wyjątkowe miejsca, jakie można znaleźć na mapie Częstochowy.

/21.02-29.03.2024, kurator: Krzysztof Kamil Malewicz, koordynacja ze strony Muzeum Częstochowskiego: Monika Świerczewska/

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl