Wystawy czasowe

Ratusz

Malarstwo artystów częstochowskich
– wystawa stanowi prezentację dorobku twórczego malarzy związanych z częstochowskim środowiskiem artystycznym. Zbiór ekspozycyjny składa się z ok. 30 obrazów należących do kolekcji Muzeum Częstochowskiego. Prezentacja ukazuje działalność malarzy tworzących na przełomie XIX i XX w., czyli w okresie Młodej Polski (m.in. Teodor Grott, Alfonsa Kanigowska, Józef Mączyński), jak również dorobek o pokolenie młodszych twórców, których rozwój życia zawodowego przypada na II połowę XX wieku (Stefan Chabrowski, Stefan Gierowski, Wanda Wereszczyńska). Różne były związki tych artystów z naszym miastem. Dla jednych Częstochowa stała się „małą ojczyzną” w dojrzałym okresie życia i twórczości, m.in. dla Stefana Chabrowskiego, Józefa Mączyńskiego, Maksymiliana Brożka, Edwarda Mesjasza, Władysława Rudlickiego, Wandy Wereszczyńskiej. Dla innych była jedynie miejscem dzieciństwa. Młode lata spędzili w Częstochowie m.in. współczesny malarz abstrakcjonista Stefan Gierowski, który po studiach artystycznych osiadł na stałe w Warszawie, oraz Teodor Grott, twórca okresu Młodej Polski, wykształcony w krakowskiej szkole artystycznej i z tamtejszym środowiskiem związany w dojrzałym okresie życia. Wśród zaprezentowanych prac licznie pojawiają się portrety, sceny symboliczne, pejzaże, sceny rodzajowe. Na szczególną uwagę zasługują dzieła podejmujące w treści wątki i motywy związane z Częstochową i jej okolicami, m.in. „Kościół w Olsztynie, k. Częstochowy” Stefana Chabrowskiego, „Klasztor jasnogórski” Władysława Rudlickiego.

Ewangelicy w Częstochowie
– wystawa przybliża historię Ewangelików w Częstochowie oraz postać pierwszego proboszcza parafii częstochowskiej ks. Leopolda Wojaka. Na ekspozycji zaprezentujemy fotografie dotyczące wydarzeń z życia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, księgi meldunkowe, księgi protokołów, starodruki, dokumenty dotyczące budowy kościoła, modlitewniki i in. Prezentacja przygotowana we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Częstochowie.

Kuba… podróż w nieznane
– wystawa fotografii Janusza Jadczyka. W ramach cyklu Pasje częstochowian
Kuba… podróż w nieznane – ekspozycja prezentowana w ramach cyklu Pasje Częstochowian – to próba pokazania Kuby z zupełnie innej strony, jaką kojarzymy z oficjalnego przekazu informacyjnego.
Największa wyspa Karaibów, o długości blisko tysiąca kilometrów, pokryta plantacjami trzciny cukrowej i połaciami upraw najlepszego na świecie tytoniu. Palmy i rośliny tropikalne. Zaciszne miejsca z rzekami i wodospadami. Piękne plaże Cayo Coco i Guardalavaca. Wiatry monsunowe i pory deszczowe. Trochę wzniesień, raczej płasko i otaczające wyspę – Ocean Atlantycki z silnymi prądami, Zatoka Meksykańska i ciepłe i przyjazne Morze Karaibskie.
Wszędzie obecność kultu bohaterów: Ernesta Che Guevary i Fidela Castro, a z nimi – poczucie poparcia społecznego tego dumnego narodu dla idei rewolucji. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę setki lat niewoli kolonialnej i izolacji od cywilizacji światowej.
A jednak Kuba daje sobie radę. Jest skromnie, brakuje tego „europejskiego” nadmiaru wszystkiego, ale radośnie i honorowo. Amerykanów się nie lubi „z urzędu” i niezbyt chętnie wpuszcza na wyspę. Ale za to inni – Kanadyjczycy, Niemcy, Francuzi, Chińczycy i cała Ameryka Południowa – są traktowani po przyjacielsku i współpracują. UNESCO odnawia zabytkową Hawanę. W willi Hemingwaya można odnaleźć przeszłość Kuby i jej mieszkańców, widzianych oczyma pisarza, zafascynowanego tym krajem.
Kubańczycy – radośni ludzie w swoich małych knajpkach z doskonałym rumem i cygarami, z ulicznymi zespołami muzycznymi i nieodłączną fiestą, są dumni i uśmiechnięci. Może to zasługa pogody, rumu, a może cygar, o których „ojciec narodu” Fidel Castro powiedział: „Cygara nie są zdrowe dla Kubańczyków, ale są zdrowe i pożądane dla gospodarki kubańskiej”.
Zapraszam w podróż przez gorącą i trzymającą w napięciu Kubę! /Janusz Jadczyk/

Galeria Dobrej Sztuki

Bezsenność przestrzeni
– wystawa malarstwa Janusza Rafała Głowackiego
Wystawa malarstwa Janusza Rafała Głowackiego, profesora nadzwyczajnego w częstochowskiej Akademii im. Jana Długosza, prowadzącego Pracownię Dyplomową Malarską. W latach 1978-81 studiował Architekturę Wnętrz w krakowskiej ASP. Od 1981 do 1985 studiował Grafikę Warsztatową na tej uczelni, broniąc dyplom w Pracowni prof. Andrzeja Pietscha. Zorganizował 30 wystaw indywidualnych i uczestniczył w 150 wystawach zbiorowych.
Podstawą konstrukcyjną najnowszych prac Artysty stała się geometria. Obrazy wyróżniają rytmiczne układy, harmonijne zestawienia barw, linii i form, w które wpleciona została metaforyczna narracja. Sam autor mówi: „Poprzez te zestawienia, mogę stwierdzić, że w tym przypadku, malarstwo może być badawcze” i dodaje: „Bezsenność przestrzeni – malarstwo bez emocji, kontemplacja duktu narzędzia o transowo-medytacyjnym charakterze”. Ekspozycja prezentuje najnowszy i nieznany fragment twórczości częstochowskiego malarza, ukazując prace tworzone w stylistyce nieprzedstawiającej.

Zagroda Włościańska

W domu tkaczki
– wystawa przygotowana w całości ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego ma za zadanie przybliżyć tajniki niezwykle popularnego w okolicach Czestochowy tkactwa ludowego. W klimat XIX wieku wprowadzi zwiedzających tradycyjnie wyposażona izba z nieodzownymi elementami jak piec, ławy, skrzynie wianne oraz obrazy święte wykonane w czestochowskich pracowniach malarskich.
Na wystawie ukazane zostały wszystkie narzędzia potrzebne do wykonania tkaniny, począwszy od międlic, cierlic, szczotek do czesania lnu, grempli, poprzez przęślice, kołowrotki, zwijadła, snowadła, aż po warsztat tkacki zwany w regionie krosnami. Zobaczymy też przedmioty służące do prania jak kijanki, tary, balię oraz ręczną oryginalną pralkę. Skomplikowane procesy tkackie opisane zostały na dużych wydrukach wraz z angielskimi tłumaczeniami. Dopełnieniem wystawy są kobiece stroje ludowe z okolic Częstochowy z ręcznie tkanymi wełniakami i zapaskami oraz film edukacyjny ukazujący cały proces tkacki od zasiania ziarna do gotowego wyrobu – lnianej koszuli.

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

Wielkie królestwa chrześcijańskie w Nubii
– wystawa przygotowana przez Muzeum Częstochowskie i Muzeum Archeologiczne w Poznaniu ma na celu przybliżenie zwiedzającym wiedzy o historii, religii i kulturze średniowiecznej Afryki i wpływach z obszaru Europy i Bizancjum. Pokazuje zabytki pozyskane w trakcie prowadzonych przez Polaków od ponad 40 lat badań wykopaliskowych w Sudanie. Prezentowane są na niej artefakty ze Starej Dongoli, Banganarti i Faras reprezentujących Nobadię, Makurię i Alodię – Wielkie Królestwa Chrześcijańskie w Nubii. Na ekspozycji można obejrzeć liczne zabytki archeologiczne – bardzo efektowne, bogato zdobione wyroby ceramiczne, detale architektoniczne, malowidła ścienne oraz ryty naskalne.

Górnictwo w Tatrach Polskich
– wystawa przedstawiająca historię eksploatacji kruszców, rud metali, surowców skalnych na terenie polskich Tatr, będąca rezultatem kilkuletnich prac dokumentacyjnych i badawczych Studenckiego Koła Naukowego Geologów Akademii Górniczo-Hutniczej, Starostwa Lubietova (Słowacja) oraz Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl