Wystawy czasowe

Ratusz

Zdzisław Sowiński. Władysław Strzemiński – fotograficzne reminiscencje

Zdzisław Sowiński – reżyser, operator filmowy, artysta fotografik, miłośnik kotów. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W okresie studiów brał czynny udział w projektach Grupy Formy Filmowej ,,Warsztat”, której działalność kojarzyć należy z nowatorstwem i świeżym pojmowaniem sztuk audiowizualnych. W latach 70. XX w. pracował w Muzeum Sztuki w Łodzi – gdzie miał możliwość bardzo dokładnie studiować osobę i twórczość Władysław Strzemińskiego. Równolegle był nauczycielem akademickim w PWSFT i T i współpracował z Wytwórnią Filmów Fabularnych oraz Wytwórnią Filmów Oświatowych w Łodzi. Autor pierwszych w Polsce zdjęć filmowych przetwarzanych za pomocą komputera /,,Seksmisja”, reż. J. Machulski, 1983 r./. W stanie wojennym Zdzisław Sowiński współorganizował plener malarski w Częstochowie na Jasnej Górze. Okres ten to również początek znajomości i przyjaźni z wybitnym polskim kompozytorem Wojciechem Kilarem i malarzem Jerzym Dudą- Graczem. Od 1990 r. związał się zawodowo z Telewizją Katowice, szefując Redakcji Częstochowskiej. W tym czasie zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych, w znaczącej części związanych tematycznie z Jasną Górą. Druga miłość Sowińskiego to fotografia. Do znaczącego dorobku artystycznego zaliczyć należy , m.in. wystawy fotograficzne: ,,Władysław Strzemiński – życiorys”, ,,Wojciech Kilar – jasnogórskie ścieżki kompozytora”, ,,Wojciech Kilar – obecna obecność”, ,,Brazylia – misje pallotyńskie”, ,,Pielgrzymki Jana, Pawła II w Częstochowie” /wielkoformatowa/. Jego prace znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki w Łodzi. Zdzisław Sowiński w swojej twórczości zawsze dąży do ponadczasowości , dzięki czemu jego prace nigdy się nie ,,starzeją”, wręcz przeciwnie – często chronią przed zapomnieniem i zmuszają do refleksji. Dzięki temu na trwałe wpisują się w krajobraz kultury polskiej. Otrzymał stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki /1979/ i Papieskie Stypendium w Rzymie/1989/. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką za zasługi dla Województwa Śląskiego, Medalem ,,Mater Verbi”. W roku 2000. uhonorowany został tytułem Artysta XX w. Częstochowy.

Najpiękniejsze owady świata

Świadomie co kilka lat powracamy do niezwykłych eksponatów z Działu Przyrody naszego muzeum. Piękne, barwne motyle, groźnie wyglądające chrząszcze i owady o niezwykłych kształtach zawsze przyciągają uwagę zwiedzających i stanowią niewątpliwą atrakcję.
Wystawa jest prezentacją kolekcji owadów egzotycznych, pochodzących z najodleglejszych zakątków ziemi, którą Muzeum Częstochowskie zakupiło w 2000 roku od częstochowskiego kolekcjonera Jana Bieńkowskiego. Zbiór liczy około tysiąca okazów najpiękniejszych motyli i chrząszczy świata. Po raz pierwszy prezentowaliśmy go na przełomie roku 2011/2012.

Występowanie określonych gatunków owadów uzależnione jest od warunków klimatycznych i szaty roślinnej, występującej na danym obszarze. W takim też ujęciu, czyli według krain zoogeograficznych, takich jak kraina neotropikalna, indoaustralijska i etiopska, zostanie zaprezentowana omawiana kolekcja. Największa na świecie liczba i różnorodność owadów występuje w krainie neotropikalnej. Na każdej wystawie przyrodniczej błękitne motyle z rodziny Morphidae (Morfidy) – o pięknych, metalicznie połyskujących we wszystkich odcieniach koloru niebieskiego skrzydłach – najbardziej przyciągają uwagę zwiedzających. Z kolei do występującej w krainie indoaustralijskiej rodziny Papilionidae (Pazie) należą największe, a także najpiękniejsze motyle świata. Szczególnie wyróżniają się ogromne pazie rajskie z rodzaju Ornithoptera. Krainę etiopską tworzy kontynent afrykański na południe od Sahary i Madagaskar. Występujące tutaj motyle najczęściej ubarwione są w różnych odcieniach koloru czerwonobrązowego lub piaskowego – typowych dla afrykańskiego krajobrazu. W Afryce występują także najlepiej latające motyle na świecie. Charaxes brutus, którego prezentujemy, z powodu szybkiego lotu na dużych wysokościach należy do rzadkości w kolekcjach entomologicznych…
Odrębny zbiór stanowią motyle nocne i chrząszcze – reprezentanci wymienionych wyżej krain geograficznych. Wśród chrząszczy pokazujemy między innymi największego chrząszcza świata, południowoamerykańskiego Dynastes hercules.

/dr Ewa Kaczmarzyk, kurator ekspozycji/

Galeria Dobrej  Sztuki

GALERIA WEJŚCIÓWKA: Prace Dagamary Jakubowskiej-Kaffki (od 26 kwietnia 2018)

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

Jurajska przyroda w obiektywie – wystawa pokonkursowa

Wystawa jest pokłosiem II edycji konkursu fotografii przyrodniczej Jurajska przyroda w obiektywie. Do konkursu zgłosiło się 35 szkół reprezentowanych przez 116 uczestników, złożono 208 prac. Jury wybrało najlepsze…

wystawa w ramach Festiwalu Sztuki

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47,
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl