Wystawy czasowe

Ratusz

Wystawa „Ku gwiazdom”

Wystawa pod patronatem Częstochowskiego Towarzystwa Naukowego została przygotowana w ramach 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi Apollo 11, we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Częstochowie im. ks. Bonawentury Metlera.

Ku gwiazdom to prawdziwie kosmiczna wystawa, która zachwyci i zainteresuje każdego! Zapraszamy serdecznie dzieci, młodzież i dorosłych. Kosmos jak i wyprawy kosmiczne, fascynują nas już od dłuższego czasu. Piękno kosmosu i jego tajemnice to bardzo modny temat. Inspiruje artystów, pisarzy, scenarzystów Chcemy o nim wiedzieć jak więcej.

Na wystawie zaprezentujemy skafandry, prowiant kosmiczny, mundur generała, niezbędny sprzęt, przydatny w przestrzeni kosmicznej. Prawdziwych pasjonatów i tych, którzy dopiero poznają temat, zachwyci łazik marsjański z Politechniki Częstochowskiej, którą docenia cały astronomiczny świat. Kolejną perełką będą kawałki kosmicznych skał – meteorytów. Wszystkie prezentowane eksponaty to prawdziwe skarby.

Kurator: Marek Nowak

Wystawa „(Bez)miar objętości. Kolekcja metrologiczna Mieczysława Szyca” planowana w ramach jubileuszu 100-lecia powstania Miejskiego Urzędu Miar i Wag w Częstochowie 

Kuratorzy wystawy: Barbara Szyc / Łukasz Pabich / Małgorzata Szczęsna
Eksponaty z kolekcji: Mieczysława Szyca / Głównego Urzędu Miar w Warszawie / P.H.U. DEKA S.C. w Częstochowie / rodziny Franciszka Błachowicza

Powstanie Urzędu Kontroli Miar i Wag w Częstochowie nastąpiło z inicjatywy ówczesnego Magistratu Miasta Częstochowy w 1919 roku, w związku z nakazem przejścia z systemu rosyjskiego do zeuropeizowanych miar systemu metrycznego w kwietniu 1918 roku. Pierwszym organizatorem i kierownikiem – rewizorem – został były urzędnik carskiej administracji miar, mechanik i elektryk z zawodu, Franciszek Błachowicz, właściciel warsztatu Elektro-Mechanicznego w Częstochowie, zajmujący się także naprawą wag. Magistrat upoważnił wówczas Błachowicza do nabycia lub zamówienia w Warszawie, dla powstającej Miejskiej Częstochowskiej Izby Miar i Wag, potrzebnych ciężarów i ciężarków, miar długości oraz miar do płynów. Tak rozpoczęła się historia Urzędu Miar w Częstochowie, który dziś jest podległy Okręgowemu Urządowi Miar w Katowicach. Natomiast w 1967 roku na stanowisko Naczelnego Obwodowego Urzędu Miar w Częstochowie został powołany pracownik urzędu – starszy legalizator Mieczysław Szyc. To dzięki niemu przetrwało wiele zabytków metrologicznych używanych przez lata w częstochowskim urzędzie, które od 10 kwietnia 2019 roku będzie można podziwiać na wystawie prezentowanej w Ratuszu.

XV Plener Artystyczny ISD Huty Częstochowa „Nowe pokolenie”

Współorganizatorami ekspozycji, zgodnie z tradycją, są ISD Huta Częstochowa i Muzeum Częstochowskie.

– Chcieliśmy pokazać, że Huta to nie tylko ponad 120 lat tradycji, ale też spojrzenie w przyszłość, a przede wszystkim coraz większa liczba młodych, wykwalifikowanych hutników oraz intensywna współpraca ze szkołami przy kształceniu młodzieży – mówi Anatolii Fiediajew, prezes ISD Huty Częstochowa. O tym jak wielu młodych ludzi zdobywa zawód i doświadczenie w Hucie, artyści mogli się przekonać w marcu, gdy ją zwiedzali. Plonem wizyty są dzieła prezentowane na wystawie. Hasło tegorocznego pleneru „Nowe pokolenie” jest jednak wieloznaczne.
– To nie tylko nowe pokolenie hutników, ale też nowe pokolenie artystów, którzy biorą w tym roku udział w plenerze, a ponieważ jest to już jego 15. edycja, więc zapewne prace będzie podziwiało także nowe pokolenie odbiorców sztuki – komentuje rzeźbiarz Mariusz Chrząstek, który był pomysłodawcą hutniczych plenerów i jest ich komisarzem.
Wśród debiutantów są m.in. Małgorzata Biel, Katarzyna Czerniejewska, Anita Grobelak, Joanna Sidorowicz, Julia Sznober i Dariusz Słota, ale nie zabrakło również twórców, którzy uczestniczą w hutniczych plenerach od lat i wciąż odkrywają dla siebie nowe inspiracje, jak Romualda Anioł-Lubas, Małgorzata Kasprzak, Magdalena Kmiecik, Ewa Powroźnik, Joanna Przygoda, Grażyna Tarkowska, Karol Barton, Dawid Bocheński, Dariusz Dąbrowski, Jacek Depta, Arkadiusz Dzielawski, Janusz Koniecki, Włodzimierz Kulej, Krzysztof Kamil Malewicz, Krzysztof Muskalski, Grzegorz Skowronek.
– Zachwyćcie nas, poprosiliśmy artystów, którzy gościli w Hucie i spełnili nasze oczekiwania. Sądzę, że publiczność oglądająca wystawę będzie pod wrażeniem bardzo różnorodnych i oryginalnych prac. Tym bardziej, że niektórzy twórcy sięgnęli po nowe techniki i środki wyrazu – dodaje Mariusz Chrząstek.

Galeria Dobrej  Sztuki

Stop!Smog – wernisaż 23 maja 2019

Organizatorzy i współorganizatorzy ekspozycji: Muzeum Częstochowskie, Biura posła prof. Jerzego Buzka, Grupa artystyczna ATINA

STOP!SMOG to wystawa zbiorowa artystów, którzy apelują, alarmują, proszą o podjęcie radykalnych środków w walce ze smogiem. Ich prace w warstwie wizualnej i warsztatowej w różnoraki sposób analizują temat. Począwszy od realizacji właściwych sztuce przedstawieniowej, poprzez rozwiązania ekspresjonistyczne, nacechowane symbolizmem, po prace abstrakcyjne. W malarstwie, rysunku, grafice, fotografii twórcy, poprzez wykorzystanie środków artystycznego wyrazu, analizują: strukturę i wrogą materię smogu; jego wpływ na degradację środowiska naturalnego, zdrowie człowieka, płodu; nieodwracalne skutki cywilizacyjnego piętna i krótkowzroczności homo sapiens oraz perspektywę realnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Cykl wystaw Stop!Smog został zainicjowany w Brukseli, a ostatnio prezentowano ją na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

GALERIA WEJŚCIÓWKA

Prace Anity Grobelak
Anita Grobelak to artystka, która w swoich pracach nie ogranicza się do jednej techniki. Maluje, rysuje, tworzy instalacje artystyczne. Jest rozpoznawalną postacią w środowisku twórców częstochowskich. Prezentowane prace w Galerii Wejściówka skupiają się na temacie postaci widzianych oczami artystki. Są to dzieła abstrakcyjne. Styl, w jakim tworzy przywodzi na myśl kubizm, który w założeniach ma odzwierciedlać sposób postrzegania danego tematu przez nasze zmysły. Tutaj bardzo ważna jest wyobraźnia twórcy. Mamy tutaj geometryzację postaci, silne kontrasty, w pracach malarskich mamy ciepłą paletę barw. Momentami możemy odbierać wrażenie, jakby ludzie mieli w sobie coś z maszyn, to bardzo ciekawe i nowoczesne podejście do tematu i czasów, w jakich żyjemy. Charakter prac możemy również odbierać jako swoiste ilustracje, pokazujące nam pewną tajemną historię. Daje to do myślenia nam odbiorcą. W tych pracach mamy wiele ukrytego przekazu. Dostajemy pole do własnej interpretacji. Dwie prace malarskie, które możemy oglądać, motywem i układem postaci może skojarzyć się z pracą Gustav’a Klimt’a „Pocałunek”. Styl artystki jest niezwykle ciekawy i dla niej charakterystyczny. Widać ogromne doświadczenie i wiedzę. Wszystko to potwierdza bogaty dorobek artystyczny.

Anita Grobelak, częstochowianka. Ukończyła filologię polską w Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny im. Jana Długosza), edukację wczesnoszkolną, wychowanie plastyczne. Kilka razy otrzymała stypendium Rektora WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa w 2002 r. Od 2006 r. jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 Stowarzyszenia Yes, I can, od 2019 Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 r. została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; była członkiem biura festiwalowego: Festiwalu działań parateatralnych i performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”, Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj!, 7×7 dni Fest; członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów „42-200 Monodram”. Realizowała lub realizuje autorskie projekty, takie jak: Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”, CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna, Galeria Młodych Twórców, Free Art Fest from Poland. Festiwal Sztuki Niezależnej (od 2009), przegląd zespołów muzycznych Debiuty from Poland (od 2009), projekt Częstochowa Bajkowa (od 2011), Ogólnopolski konkurs fotograficzny „Zobacz Częstochowę” i Festiwal Peron Częstochowa (od 2014), Międzynarodowy plener artystyczny „Gradacja żywiołów”, czy Urban Sketches in Częstochowa (od 2018) oraz projekt Generacje 2019. Po dekadzie działalności w Teatrze from Poland skupiła się na działaniach plastycznych i w 2018 r. założyła grupę artystyczną ATINA. Autorka jest też kuratorem cyklu wystaw „Stop!Smog”, który został zainicjowany w Brukseli w kwietniu tegoż roku.

Anita Grobelak za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy (2016). W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”, a w 2019 r. została nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. Autorka współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi, instytucjami samorządowymi oraz organizacjami międzynarodowymi. Ma na swoim koncie ok. stu wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą. Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem, rysunkiem i instalacją. /Karolina Basiak/

GALERIA WEJŚCIÓWKA to projekt, do którego zapraszamy zdolnych artystów. Pokazują oni swe prace w kilku miejscach równocześnie – w Galerii Dobrej Sztuki Muzeum Częstochowskiego, w redakcji Gazety Wyborczej i w Cafe Skrzynka.

 

Pawilon Wystawowy w Parku Staszica

Stefan Chabrowski. Malarstwo – otwarcie wystawy: 5 czerwca 2019, 18.00

Eksponaty pochodzą z: Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Częstochowskiego

Stefan Chabrowski urodził się 23 grudnia 1937 roku w Częstochowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni prof. Jana Świderskiego i prof. Mieczysława Wejmana. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików (1984 – 1988). W latach 1974 – 1977 i 1980 – 1983 był przewodniczącym częstochowskiego Oddziału ZPAP. Od 1964 roku aktywnie uczestniczył w wystawach, konkursach i plenerach artystycznych. Trzykrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki (1968, 1981, 1982). Był rzeczoznawcą w specjalności: ocena dzieł sztuki współczesnej w zakresie grafiki warsztatowej. Prezentował swój dorobek artystyczny w ponad 50 wystawach indywidualnych w Polsce i za granicą. Uczestniczył również w licznych (ok. 120) ekspozycjach zbiorowych. Prace Stefana Chabrowskiego (obrazy, grafiki) znajdują się zbiorach m.in. Ministerstwa Kultury i Sztuki, Muzeum Częstochowskiego w Częstochowie, Muzeum Śląskiego i Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Uprawiał malarstwo (olej, pastel, akwarelę) oraz grafikę. Ulubiony temat stanowiły pejzaże.

 

Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej – wystawa współorganizowana z Muzeum Geologicznym PIG-PIB w Warszawie 

29 marca br. w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica Muzeum Częstochowskiego odbył się wernisaż wystawy Skamieniałości jurajskie – klucz do przeszłości ziemi częstochowskiej opracowanej przez Muzeum Geologiczne PIG-PIB przy współpracy Muzeum Częstochowskiego.
Wyewoluowała ona z wystawy pt.Amonity z kolekcji Adriana Kina, opracowanej przez i wystawionej w Muzeum Geologicznym PIG-PIB po przejęciu wyjątkowej kolekcji skamieniałości, głównie amonitów jurajskich i kredowych, przedwcześnie zmarłego paleontologa i kolekcjonera Adriana Kina. Wzbogacona w elementy środowiskowe i uzupełniana o zagadnienia związane z regionem częstochowskim wystawa ta, poza amonitami z kolekcji Adriana Kina oraz skamieniałościami ze starszych zbiorów Muzeum Geologicznego PIG-PIB, prezentuje również kolekcję ojca i syna Stanisławów Kontkiewiczów ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego.
Pokazujemy amonity z ważnych jurajskich stanowisk geologicznych głównie z Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, m.in. z Ogrodzieńca, Faustianki, Gnaszyna i Zawodzia. Zwraca uwagę na rolę naukową i edukacyjną kamieniołomu na Złotej Górze na Zawodziu w Częstochowie, ze względu na znajdujące się tutaj stanowiska szeregu ważnych gatunków i rodzajów amonitów jurajskich.
Na wystawie pokazano także, porównawczo, amonity z Gór Świętokrzyskich oraz amonity pochodzące z łukowskich kier lodowcowych. Są one przedstawione na tle środowiska morza jurajskiego i skamieniałości innych zwierząt je zamieszkujących.
Muzeum Częstochowskie dziękuje także prof. Andrzejowi Wierzbowskiemu z Instytutu Geologii Podstawowej Uniwersytetu Warszawskiego – cenionemu na świecie znawcy utworów jurajskich i popularyzatorowi wiedzy geologicznej – za rewizję oznaczeń znajdujących się w jego zbiorach amonitów oraz dr. Danielowi Tyborowskiemu z Muzeum Ziemi PAN w Warszawie za rewizję oznaczeń szczątków pliozaura jurajskiego.

Zagroda Włościańska

Pasje twórcze członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych im. Wandy Wereszczyńskiej. Zbiorowa wystawa tkanin (udostępnienie ekspozycji 18 maja 2019 r. – w ramach NOCY MUZEÓW, wernisaż: 26 maja godz. 17.00)

Rezerwat Archeologiczny

Wino w starożytnym Sudanie (otwarcie: 18 maja 2019 r., godz. 20.00 – w ramach NOCY MUZEÓW)

Wystawa z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu przedstawia historię uprawy winnej latorośli w Sudanie (starożytnej Nubii), funkcjonowanie tłoczni wina, produkcję lokalnych amfor na wino oraz wymianę handlową i transport amfor z winem z terenów położonych nad Morzem Śródziemnym do Nubii w okresie meroickim, postmeroickim i chrześcijańskim, czyli od II w. p.n.e. do XIV wieku n.e. Kurator wystawy: dr Dobiesława Bagińska.

Muzeum Częstochowskie zastrzega sobie możliwość zmian w harmonogramie wystaw

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl