Jerzy Ostrowski

Podniebna pasja. Jerzy Ostrowski, modelarski mistrz z Częstochowy
Ratusz, Gabinet Wybitnych Częstochowian, wrzesień – listopad 2015

Wystawa poświęcona pamięci Jerzego Ostrowskiego (1935–1985), dwukrotnego mistrza świata (Francja 1972, Szwecja 1976), trzykrotnego wicemistrza świata (1970 – Anglia, 1974 – USA, 1982 – ZSRR), dwukrotnego mistrza Europy (1968 i 1970 – Czechosłowacja) oraz wielokrotnego Mistrza Polski w modelach latających na uwięzi.

Jerzy Ostrowski urodził się 12 lutego 1935 r. w Częstochowie. Zaczął konstruować modele, mając 9 lat. Budował modele swobodnie latające – szybowce i silnikówki. Ukończył z wyróżnieniem gimnazjum mechaniczne. Modele samolotów konstruował, uczęszczając do modelarni Młodzieżowego Domu Kultury w Częstochowie. Od 1957 r. budował modele samolotów w Aeroklubie Częstochowskim.
W latach 1953–1951 startował w kategorii modeli z napędem silnikowym w zawodach ogólnopolskich, zajmując IV i V miejsce. Po raz pierwszy wziął udział w Mistrzostwach Polski modeli latających w 1961 r. w Ciechanowie i zdobył II miejsce w kategorii modeli swobodnie latających z napędem silnikowym F1C. Za namową kierownika Aeroklubu PRL Zdzisława Szajewskiego zaczął konstruować modele latające na uwięzi.
W 1966 r. w Leningradzie zajął III miejsce podczas zawodów modeli do walki powietrznej (F2D); w 1967 r. podwójny tytuł Mistrza Polski: w akrobacji i makietach na uwięzi, II miejsce w międzynarodowych zawodach w Brnie i Sofii. W 1968 r. dostał się do ekipy uwięziowców na Mistrzostwa Europy (z Hradec Králové wrócił z tytułem mistrzowskim w makietach samolotów [F4B] – Jak-18), i świata – wystartował w akrobacji (F2B), zajmując dalsze miejsce.
Na swoje pierwsze Mistrzostwa Świata w makietach w 1970 r. w Anglii pojechał z dwusilnikowym myśliwcem nocnym DH Hornet, rozwojową wersją Mosquito. Zajął II miejsce. Następne Mistrzostwa Świata we Francji wygrał bezapelacyjnie, a jego indywidualnie zdobyte punkty przyczyniły się do sukcesu drużynowego Polaków.
Jerzy Ostrowski zbudował model amerykańskiego myśliwca przechwytującego P-38 Lightning, którym wystartował w kolejnych Mistrzostwach Świata w USA. Wrócił z tytułem wicemistrza. Po dwóch latach ponownie zdobył mistrzowski laur. Lightningiem startował także na Mistrzostwach Świata w Kijowie i w 1984 r. w Paryżu. W ZSRR uzyskał wicemistrzostwo, we Francji IV miejsce. Będąc w Paryżu, Ostrowski nawiązał kontakty z tamtejszymi modelarzami, wsparte staraniami Aeroklubu, których celem było zdobycie dokumentacji powojennego francuskiego transportowca Nord.
W tym samym okresie, w Częstochowie Jerzy Ostrowski ukończył budowę lekkiego samolotu własnej konstrukcji o nazwie Experymental. Pracę nad nim rozpoczął w 1978 r. Samodzielnie też oblatywał swój dwupłatowiec ze śmigłem pchającym, na którym w 1984 r. w konkursie podczas III Zlotu Amatorów Lotniczych w Lesznie zdobył II miejsce.
Zmarł nagle, 7 stycznia 1985 r., przeżywszy 50 lat. Pochowany został na Cmentarzu Kule w Częstochowie.
Za wybitne osiągnięcia w modelarstwie lotniczym Jerzy Ostrowski został odznaczony: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalami (dwoma złotymi i trzema srebrnymi) za Wybitne Osiągnięcia Sportowe, uhonorowany tytułem i medalem Mistrza Sportu i Zasłużonego Mistrza Sportu w modelarstwie lotniczym, Złotą odznaką modelarstwa lotniczego z trzema diamentami. Był trzykrotnym laureatem „Błękitnych Skrzydeł”. Pośmiertnie Zarząd Aeroklubu Częstochowskiego nadał mu tytuł i odznakę „Zasłużony dla Aeroklubu Częstochowskiego”.
Zarząd Aeroklubu Częstochowskiego, chcąc jak najgodniej uczcić pamięć swego zasłużonego członka – podjął uchwałę corocznej organizacji od 1986 r. Memoriału im. Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego zawodów modelarskich makiet samolotów latających.
W roku 1996 Uchwałą Zarządu Aeroklubu Polskiego ustanowiono w stowarzyszeniu wyróżnienie modelarskie: Dyplom im. Jerzego Ostrowskiego – za wybitne osiągnięcia sportowe.
Na wystawie zaprezentowano pamiątki po Jerzym Ostrowskim. Można było zobaczyć m.in. zwycięskie modele (w klasie F2), trofea, medale, puchary zdobyte przez Jerzego Ostrowskiego podczas mistrzostw Polski, Europy i świata, dyplomy, fotografie związane z osobą Jerzego Ostrowskiego.
Współpraca: Rodzina Jerzego Ostrowskiego, Częstochowski Klubu Seniorów Lotnictwa afiliowany do Aeroklubu Częstochowskiego, Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
/Aeroklub Częstochowski/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl