Ogłaszamy VI Konkurs Sztuki Ludowej!

Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…

pliki do pobrania na stronie www.ksl.muzeumczestochowa.pl

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU!

Z tradycji wzięte, na nowo wycięte…
Muzeum Częstochowskie ogłasza VI Konkurs Sztuki Ludowej!

Sztuka ludowa to całokształt artystycznej działalności społeczności lokalnej, na ogół wiejskiej. Obok twórczości plastycznej zaliczyć można do niej m.in. stroje, muzykę, tańce, poezję i literaturę oraz zwyczaje i obrzędy. Sztuka ludowa przez wieki była inspiracją dla artystów, stając się ważnym elementem narodowej spuścizny.
Muzeum Częstochowskie od 2000 r., cyklicznie co trzy lata organizuje konkursy poświęcone sztuce ludowej. W dwóch pierwszych edycjach uczestniczyli twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki. W 2006 r. zaprosiliśmy do udziału rzeźbiarzy i malarzy, kolejna edycja o charakterze międzynarodowym zatytułowana „Z nitki i z gliny” obejmowała garncarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo i krawiectwo strojów ludowych. Uczestniczyli w niej poza artystami z Polski także wytwórcy mieszkający w Czechach, Słowacji, na Litwie i Ukrainie. Edycja z 2012 r., również o charakterze międzynarodowym, poświęcona była wycinance polskiej i żydowskiej i zatytułowana była „Wycinanki niezaplanowane”. Do udziału w konkursie zaprosiliśmy wówczas twórców z Polski i Izraela.
VI Konkurs Sztuki Ludowej zatytułowany „Z tradycji wzięte, na nowo wycięte” poświęcony jest wycinankom z papieru inspirowanym szeroko rozumianą kulturą tradycyjną.
Poprzednie konkursy miały charakter zamknięty, wyboru uczestników dokonywał komitet organizacyjny. Obecny ma charakter otwarty, tzn. udział w nim może wziąć każdy, kto zajmuje się wykonywaniem wycinanek z papieru. Konkurs adresowany jest zarówno do osób związanych z kulturą tradycyjną, jak i do tych, dla których kultura ludowa jest tylko inspiracją.
Jedną z idei Konkursu jest rejestrowanie przemian zachodzących we współczesnej sztuce. Ważne jest też dokumentowanie i archiwizowanie materiałów związanych z kulturą ludową, z których czerpać będą przyszłe pokolenia.
Pierwotnie wycinanka powstawała w środowiskach wiejskich i służyła do dekoracji izb. Obecnie straciła pierwotną, dekoracyjną funkcję, stała się sztuką komercyjną, skierowaną głównie do odbiorcy miejskiego. Jest też chętnie kupowaną przez obcokrajowców pamiątką z Polski.
Konkurs adresujemy do wielu artystów, którzy wykonują wycinanki, inspirując się sztuką ludową, doceniają jej nieprzemijające piękno, czerpią – niczym twórcy młodopolscy – z różnych dziedzin kultury ludowej.
Konkurs ma integrować twórców – tych ze środowiska wiejskiego, jak i miejskiego. Doskonałą okazją do wymiany poglądów będzie otwarcie wystawy pokonkursowej, podczas którego zostanie ogłoszony werdykt Jury i będą wręczone nagrody. Ekspozycji towarzyszyć będzie katalog, zawierający m.in. życiorysy laureatów, fotografie nagrodzonych prac, wykaz prac prezentowanych na wystawie i listę wszystkich osób biorących udział w Konkursie.

/Elżbieta Miszczyńska, Katarzyna Jezierska/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl