Ratusz, 28 października, godz. 17.00

Promocja książki „O Ludmile Marjańskiej. Szkice – interpretacje – wspomnienia” pod red. Elżbiety Hurnikowej i Iwony Skrzypczyk-Gałkowskiej.

Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Częstochowy

„Ludmiła Marjańska była damą poezji polskiej. Zapewne, mniej się o niej pisze niż powinno; zapewne jej praca twórcza jest bardziej nieznana niż znana; zapewne poetka bardzo szybko weszła w cień krytycznoliterackiego zainteresowania. Dziesięć lat po jej śmierci rzadko się przypomina i jej osobę, i jej twórczość. Dlatego tak ważny jest ten zbiór szkiców, interpretacji, notatek i marginaliów, w którym życie i dzieło oświetlają się wzajemnie. W dziesiątą rocznicę śmierci poetki, jej twórczość zobaczona została z wielu stron: od strony poezji i prozy, jej związków z rodzinnym miastem i ludźmi. To wszystko układa się w barwną opowieść o życiu spełnionym.”

Fragment recenzji prof. zw. dr. hab. Mariana Kisiela

W związku z przypadającą na rok 2015 dziesiątą rocznicą śmierci Ludmiły Marjańskiej zaplanowano także:

16 października
godz. 16.00 – spotkanie ph. „Twórczość Ludmiły Marjańskiej”, Filia Nr 10 Biblioteki Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego (placówka przy ul. Michałowskiego 20)

17 października
godz. 10.00 – złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą umieszczoną na budynku I LO; dziedziniec I LO im. Juliusza Słowackiego;
godz. 17.00 – wernisaż wystawy „Marjańska” /fotografie Piotra Dłubaka/, galeria „Słoneczna” Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”