W RAMACH WILLI KREATYWNYCH DZIAŁAŃ: Warsztaty pracy z dźwiękiem: GRAmy!

16 sierpnia 2016 r. ,  g. 13.00–16.00

Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

 

Żyjemy wśród dźwięków, od poczęcia aż do ostatniego oddechu. Nosimy je w sobie – bębniące serce, szumiąca w żyłach krew, mlaski, klaski, oddechy, strzelające kości, burczenie w brzuchu, bulgot w jelitach i w końcu głos – jesteśmy doskonałym i przedziwnym instrumentem. Inne dźwięki przychodzą do nas z zewnątrz, jak śpiew ptaków czy przejeżdżający pociąg. Są dźwięki poukładane, tworzące muzykę, i są rozproszone, dające hałas, trzaski i szumy. Tak czy inaczej dotyczą nas i dotykają. A ponieważ są ważne, należy poświęcić im nieco więcej uwagi. Otworzyć się na to, co brzmi i pulsuje w nas i wokół nas. Tym właśnie będziemy zajmować się w trakcie pierwszej części warsztatów – SŁUCHANIEM. Naszą pracę z dźwiękami zaczniemy od wsłuchania się w brzmienie ciszy. Wykonamy 4’33 J. Cage’a. Jako wprowadzenie posłuży nam tekst Sebastiana Cichockiego z książki pt. S.Z.T.U.K.A.

W drugiej części pobawimy się w „niby-lutników”. Nie będziemy budować instrumentów, a jedynie wykorzystywać gotowe obiekty – dowiemy się, jak w prosty sposób zamienić przedmioty codziennego użytku i nieużytku w instrumenty. Wszystko po to, aby przełamać schematy, otworzyć się na różnorakie brzmienia. W ostatniej części wspólnie wykonamy improwizację kontrolowaną z wykorzystaniem stworzonych sprzętów grających, bębnów azjatyckich i afrykańskich, kalimb, dwuoktawowych diatonicznych rur tonalnych, zabawek i wielu innych instrumentów z różnych stron świata. Postaramy się także odblokować nasze głosy. Obudzimy drzemiące w nas rytmy. Od szeptu do krzyku. Od szelestu do trzasku!

Prowadząca: Joanna Bronisławska/ASI MINA – muzyk, pedagog, animatorka kultury, aktywistka. Członek zespołu Mołr Drammaz (od 1994) i The Complainer and The Complainers (od 2008), związana z legendarną już wytwórnią niezależną mik.musik.! Solowo zadebiutowała w 2006 r. płytą „Wszystko mam! Tylko gdzie?”, w 2011 nagrała album „WYBIEGŁY!” z towarzyszeniem 40-osobowej młodzieżowej orkiestry instrumentów dętych, a w 2014 słuchowisko pt. „BIAŁO” na podstawie prozy Mirona Białoszewskiego. Na koncie ma wiele koncertów i akcji artystycznych w kraju i za granicą (m.in. OFF Festival Katowice, Open’er Festival Gdynia, Ars Cameralis Katowice, Nowa Muzyka Katowice, Malta Festival Poznań, Unsound Festival Kraków, c-side Festival Izrael, SKIF San Petersburg, Subtropic Festival Miami, Puls Londyn). Pracuje z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i seniorami – uczy gry na gitarze i pianinie oraz prowadzi liczne autorskie warsztaty muzyczne.

Wstęp na wszystkie zajęcia jest wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY: karta-Willa-Kreatywnych-Działań 2016

Zgłoszenia należy dostarczyć do Centrum Promocji Młodych (al. Wolności 30)

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl