5 grudnia 2014, g. 19.00
Centrum Promocji Młodych, Willa Generała, al. Wolności 30

100. rocznica urodzin Bohumila Hrabala. Projekcja filmów „Makabratura” oraz „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

Centrum Promocji Młodych zaprasza na wieczór filmowy poświęcony Bohumilowi Hrabalowi, w ramach obchodów 100. rocznicy jego urodzin. Będzie to doskonała okazja, by poznać lub przypomnieć sobie niezwykłe ekranizacje jego prozy. „Makabratura” to okrutna groteska o względności wartości, powstała na motywach opowiadania z tomiku „Perełki na dnie”. Akcja toczy się w punkcie skupu surowców, który jest miejscem pracy Hanťi. Haňta nie jest mądrym filozofem, stoikiem, ale biedakiem, którego podejście do życia posiada rys intuicyjnej i desperackiej próby utrzymania się nad przepaścią. Udział naturszczyków i autentyczne środowisko sprawiły, że reżyserowi udało się w pełni oddać atmosferę hrabalowskiego świata. Z kolei „Pociągi pod specjalny nadzorem” to najbardziej znane dzieło czechosłowackiej filmowej Nowej Fali. Pełnometrażowy debiut Jiríego Menzela według prozy Bohumila Hrabala. Na niewielkiej stacji podczas II wojny światowej swoją pierwszą w życiu pracę rozpoczyna świeżo upieczony absolwent szkoły kolejarskiej Miloš Hrma. Właśnie tam wchodzi w dorosłe życie i przeżywa inicjację seksualną, by z młodzieńca stać się prawdziwym mężczyzną.
Projekcja filmów dzięki wsparciu Czeskiego Centrum w Warszawie.