Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie wystawy ze zbiorów własnych Muzeum Częstochowskiego

8 kwietnia 2020
godz. 18.00 – Zanim kogut zapieje…
możliwość wirtualnego zwiedzania wystawy “Ecce Homo”

Ecce Homo to jeden z wiodących motywów wykorzystywanych w sztuce ludowej oraz sakralnej. Sztuki te obfitują również w inne wizerunki związane z Wielkim Postem. Prezentujemy je na ekspozycji – prawie 60 prac tu zgromadzonych pochodzi z okresu od XIX w. po XXI w. Ich autorami są twórcy znani i uznani w kręgu sztuki ludowej: Stanisław Majewski, Zdzisław Purchała, Józef Kaczmarek, Władysław Sikora, Marian Pikuła, Józef Sobota, Grzegorz Król, Wojciech Nagórski, Marian Mółka i inni. Pokazujemy figurki Fabryki Wyrobów Ceramicznych „Czyn”, obrazy Warsztatu Częstochowskiego, inne sakralne przedstawienia o wysokiej wartości oraz prace Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej. Wśród technik prezentowanych na wystawie znajdziemy: rzeźbę w drewnie, rzeźbę glinianą, płaskorzeźbę, malarstwo na desce, oleodruk, malarstwo olejne.

Kuratorka wystawy: Magdalena Matysiak