Witrażowy projekt… zainspiruj się Wyspiańskim

Wirtualne spotkanie z Katarzyną Ociepą i Agnieszką Świerzy w cyklu “Kreatywne czwartki” 

11 marca 2021, godz. 16.00 – portal FB

Muzeum Częstochowskie | Facebook

Witraż, mówiąc ogólnie, jest zespołem połączonych ze sobą kolorowych szkiełek umieszczonym w otworze okiennym. Tradycyjna technika wykonania witrażu polega na wycinaniu kolorowych tafli szklanych w odpowiednie kształty, układaniu ich według wzoru oraz łączeniu za pomocą ołowiu. Szklane tafle ozdobione mogą być również ręcznie wykonanym malowidłem. Pierwsze proste witrażowe oszklenia pojawiły się już w starożytności. Zdobiły otwory okienne budynków użyteczności publicznej oraz domów bogatych właścicieli. Rozkwit witrażownictwa przypada na okres średniowiecza wraz z rozwojem architektury gotyckiej…
Muzeum Częstochowskie posiada w swoich zbiorach dwa projekty witraży autorstwa dwóch najbardziej znanych polskich witrażystów: Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Projekty na stałe prezentujemy na wystawie „Sztuka Polska XIX i XX w.” w Galerii Dobrej Sztuki przy al. NMP 47.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie poświęcone witrażom i warsztaty plastyczne! Zainspirujmy się Wyspiańskim:)

 

 

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl