ŚLADAMI SZPICBRÓDKI W CZĘSTOCHOWSKIM MUZEUM

18 grudnia 2021 r. zapraszamy na WERNISAŻOWĄ SOBOTĘ na wystawie VABANK – BANKNOTY NA ZIEMIACH POLSKICH!

Wszyscy pamiętamy przygody kasiarza Henryka Kwinto i Duńczyka przedstawione w filmie VABANK z 1981 r., którego reżyserem i scenarzystą był Juliusz Machulski. Mało kto wie, że ów Kwinto to tak naprawdę Antoni Stanisław Cichocki, znany pod pseudonimem Szpicbródka. A Duńczyk to Marian Brzeziński, pseudonim Maniek Buc.

Co mieli oni wspólnego z Częstochową? To, że właśnie w naszym mieście zaplanowali napad na Bank Polski mieszczący się przy al. NMP 34!

Ta ciekawa historia rozpoczęła się być może z chwilą, kiedy Wincenty Brocki, pseudonim Nikita, zasłynął włamaniem do skarbca na Jasnej Górze w nocy z 22 na 23 października 1909 r. Co ciekawe, zarówno Brocki, jak i Cichocki byli z zawodu fryzjerami! I Brocki przyuczał Szpicbródkę do wykonywania zupełnie innego fachu niż fryzjerstwo…

O dalszych losach tych znanych złodziei i o tym, czy udało im się okraść Bank Polski w Częstochowie, dowiecie się Państwo, odwiedzając Muzeum Częstochowskie.

Od 18 grudnia 2021 r. w Ratuszu zaprezentujemy wystawę VaBank – banknoty na ziemiach polskich. Pokażemy eksponaty, które zachwycą nie tylko numizmatyków. Przybliżymy historię polskiego pieniądza papierowego, począwszy od biletów skarbowych insurekcji kościuszkowskiej z 1794 r., skończywszy na banknotach kolekcjonerskich emitowanych od 2006 r. przez Narodowy Bank Polski.

Po emisjach kościuszkowskich w układzie chronologicznym pokazane będą: bilety kasowe Księstwa Warszawskiego (1807-1815), rzadki banknot Królestwa Polskiego w walucie złotowej z 1831 roku, emisje marek polskich z okresu Generalnego Gubernatorstwa Warszawskiego z 1917 r., pieniądz II Rzeczypospolitej (1918-1939) – marki polskie Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej i emisje złotowe Banku Polskiego, pieniądz czasu okupacji niemieckiej (1939-1945), emisje pierwszych lat po II wojnie światowej, pieniądz Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej oraz III Rzeczypospolitej Polskiej do banknotu 500 złotych wprowadzonego do obiegu w 2017 r., który należy do serii banknotów powszechnego obiegu „Władcy polscy”.

Wyjątkowo cennymi eksponatami są na pewno matryce do obligacji z czasów powstania styczniowego (1863-1865), jak również papierowy pieniądz zastępczy, który pojawiał się na ziemiach polskich w sytuacji braku emisji oficjalnych w czasie I wojny światowej. Są to pieniądze zastępcze wydawane w Częstochowie oraz na Górnym Śląsku w okresie plebiscytu i III powstania śląskiego. Prezentację wzbogacają polskie akcje i obligacje państwowe, także te związane z częstochowskimi zakładami przemysłowymi.

18 grudnia 2021 r. w godzinach 11.30-17.30 zapraszamy do Ratusza na WERNISAŻOWĄ SOBOTĘ na wystawie VaBank – banknoty na ziemiach polskich!

Ekspozycję ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego, Archiwum Państwowego w Częstochowie, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Tarnowskich Górach i osób prywatnych, m.in. Wojciecha Lisieckiego, można będzie zwiedzać do 22 maja 2022 r. Serdecznie zapraszamy!