V Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023

V Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023 wraz z międzynarodową wystawą rysunkową “Wokół ratusza”, Muzeum Częstochowskie – Ratusz, Plac W. Biegańskiego
 
Zapraszamy wszystkich miłośników miejskiego szkicowania już od godz. 10.00 do Muzeum Częstochowskiego (Ratusz) na jubileuszową edycję Urban Sketchers meeting in Częstochowa 2023. Miłośnicy USk będą mogli malować, rysować, szkicować widoki z ratuszowej wieży oraz te, dostrzeżone z perspektywy Placu W. Biegańskiego.
 
Prace w duchu urban sketchers zostaną zaprezentowane na międzynarodowej wystawie rysunkowej „Wokół ratusza” w Muzeum Częstochowskim (Ratusz) tego samego dnia, w niedzielę o godz. 15.00 (wernisaż).
Pomysłodawcą i komisarzem tego przedsięwzięcia jest Anita Grobelak z Grupy artystycznej ATINA.
 
Urban sketching to integracyjne zjawisko artystyczno-społeczne zapoczątkowane w 2007 r. przez dziennikarza Gabriela Campanario. Jego źródeł można upatrywać w artystycznych plenerach miejskich, choć bliżej mu do działań typu flash mob. W meetingach USk ważne jest artystyczne spotkanie ludzi, których łączy pasja rysowania na żywo, analiza otaczającej rzeczywistości. Urban Sketchers to stowarzyszenie międzynarodowe, mające na celu szerzenie artystycznych, historycznych i edukacyjnych wartości wynikających z rysowania miejskich lokalizacji, promowanie swoich działań oraz łącznie ludzi na całym świecie, którzy rysują na żywo, w miejscach gdzie żyją, do jakich podróżują. W wielu ich pracach dostrzegamy zacięcie reporterskie; w innych subiektywną próbę odtworzenia atmosfery miejsca i samego meetingu USk.
Rysownicy (niekoniecznie tylko artyści – wszyscy ci, którzy chcą zmierzyć się z przestrzenią miasta) zwołują się w jednym miejscu, aby wspólnie tworzyć, a potem publikują efekty tych spotkań w serwisach społecznościowych lub pokazują swoje dokonania na wystawach USk.
 
Takie też spotkanie odbędzie się w Częstochowie już piąty raz.
 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl