Udostępnienie wystawy prac Leszka Sobockiego

9 października 2020, godz. 12.00

Galeria Dobrej Sztuki, al. NMP 47

O Wolności i Solidarności. Linoryty Leszka Sobockiego

Rok 2020 to wspomnienie doniosłych i ważnych wydarzeń w dziejach Polski. Przywołujemy w pamięci wielkie zwycięstwo Polaków w Bitwie Warszawskiej, świętujemy setną rocznicę urodzin Papieża Jana Pawła II, ale wracamy także myślami do porozumień sierpniowych i czterdziestej rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego (NSZZ) „Solidarność”. W nawiązaniu do tego wydarzenia Muzeum Częstochowskie prezentuje zbiór linorytów Leszka Sobockiego, wybitnego artysty i komentatora rzeczywistości w czasach PRL.

Leszek Sobocki (ur. 14 listopada 1934 w Częstochowie) jest malarzem, grafikiem, twórcą environments i asamblaży, poetą. W l. 1953–1956 studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej filii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Naukę kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (1956–1959), a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej w Łodzi (1959–1960). Był współzałożycielem i członkiem słynnej krakowskiej grupy Wprost (obok M. Bieniasza, Z. Grzywacza, J. Waltosia, oraz przez krótki czas B. Skąpskiej), czynnie działającej w l. 1966–1986. Artyści twórczo wypowiadali się i ujawniali społeczne oraz polityczne patologie: Chcemy wyrażać wprost, nie pomijać wielorakich możliwości w plastyce: tematów, symbolik, form znaczących, tworzywa stosownego do treści. Leszek Sobocki uczestniczył w około 200 ekspozycjach zbiorowych oraz kilkudziesięciu wystawach indywidualnych zorganizowanych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień, a jego prace znajdują się w kolekcjach kilkudziesięciu muzeów polskich i zagranicznych, a także w zbiorach prywatnych.

Na ekspozycji prezentujemy jedenaście linorytów Leszka Sobockiego z l. 1977–1983. Większość prac jest własnością Muzeum Częstochowskiego. Linoryty stanowią ilustrację osobistego postrzegania przez artystę bieżących wydarzeń. Moje grafiki mają być użyteczne społecznie. Usiłują, poprzez lapidarną formę, często braną ze wzorów propagandy, np. dewocyjnej i reklamowej, podsuwać cenione przeze mnie treści etyczne. Moja ocena świata, ludzi i siebie jest w zgodzie z postępowaniem wielu, którym kodeks etyczny ułatwia współżycie i pomaga w rozwiązywaniu konfliktów (Leszek Sobocki). Wystawa obejmuje swym zakresem linoryty z następujących cykli: Biografia, Znaczki polskie – nawiązujące do utworzenia „Solidarności”, Drzwi polskie – odnoszące się do wypadków grudniowych 1970, oraz Wizyta – związane z pielgrzymką Jana Pawła II do Polski w 1983 roku. /Agnieszka Świerzy/

Ekspozycja towarzyszy wystawie stałej Sztuka Polska XIX i XX wieku.

Fot. Leszek Sobocki, linoryt z cyklu Wizyta – po odjeździe, 1983, zbiory Muzeum Częstochowskiego

Fot. Leszek Sobocki, linoryt z cyklu Wizyta - po odjeździe, 1983, zbiory Muzeum Częstochowskiego

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl