17 lutego 2023 r. o godz. 17.00 serdecznie zapraszamy do Pawilonu Wystawowego w Parku Staszica na wernisaż wystawy 35. Pleneru Miejskiego ZPAP Okręgu Częstochowskiego SPÓJRZ W GÓRĘ!
 
Tym razem do projektu zostało zaproszonych 30 twórców, głównie zrzeszonych w ZPAP Okręgu Częstochowskim, ale zaproszenie przyjęli również artyści z Krakowa i Łodzi. Motyw przewodni pleneru można interpretować na wiele sposobów. Pierwszy z nich to inspiracja wszystkim, co znajduje się powyżej linii naszego wzroku. Za każdym razem zachwycają widza, artystę, detale architektoniczne, zdobienia i balkony częstochowskich kamienic. Tę fascynację detalem możemy zobaczyć w prezentowanej na wystawie pracy nieżyjącej już artystki Marii Ogłazy. Jej rysunek tuszem przedstawiający ornament kamienicy urzeka widza subtelnością. Temat można również interpretować jako spojrzenie na miasto z pewnej perspektywy – z góry – lub inspirację niebem nad zabytkami miasta. Kolejnym punktem wyjścia do dialogu z widzem może być najwyższe naturalne wzniesienie na terenie miasta, znane jako Wzgórze Ossona. /Krzysztof Kamil Malewicz, prezes ZPAP Okręgu Częstochowskiego, kurator wystawy/

Wystawę prezentować będziemy do 19 marca br.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl