27 maja 2023 r. o godz. 15.00 zapraszamy do Ratusza na wernisaż wystawy fotograficznej SHRINES OF EUROPE – ŚCIEŻKĄ KULTURY I DUCHOWOŚCI.

Spotkanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kulturalnego SHRINES OF EUROPE

pod honorowym patronatem Krzysztofa Matyjaszczyka Prezydenta Miasta Częstochowy

Shrines of Europe – ścieżką kultury i duchowości – wystawa fotograficzna, zorganizowana w ramach działań Shrines of Europe – Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy tworzonego przez 7 miast będących głównymi ośrodkami pielgrzymkowymi kultu maryjnego w Europie. Są to: Altötting (Niemcy), Częstochowa (Polska), Einsiedeln (Szwajcaria), Fátima/Ourém (Portugalia), Loreto (Włochy), Lourdes (Francja) i Mariazell (Austria). Miasta Shrines of Europe łączy ich podobny charakter. Wszystkie są miejscami „goszczącymi”, do których co roku przybywają rzesze turystów oraz pielgrzymów krajowych i zagranicznych. Charakteryzują je także podobieństwo regionów oraz rozwój społeczno-gospodarczy, związany z obecnością ważnych miejsc kultu religijnego. Wystawa fotografii szeroko charakteryzuje każde z miast, ukazując jego duchowy, ekumeniczny charakter. Prezentuje też obyczaje, piękno krajobrazów i życie codzienne mieszkańców. Wernisaż ekspozycji odbędzie się w ramach Festiwalu Kulturalnego Shrines of Europe, który będzie znakomitą okazją do poznania przedstawicieli różnych dziedzin sztuki, a także będzie stanowić kolejny krok w działaniach Stowarzyszenia na rzecz otrzymania Certyfikatu Szlaku Kulturowego Rady Europy dla szlaku łączącego współpracujące ze sobą miejscowości. Wydarzenie jest organizowane we współpracy z Urzędem Miasta Częstochowy.