26 stycznia 2023 r. o godz. 17.00 zapraszamy do Ratusza na otwarcie wystawy “Samuel Willenberg – bohater dwóch narodów”, zorganizowanej we współpracy z TSKŻ – oddział w Częstochowie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu.

Organizator wystawy: Fundacja Dobry Grunt. Partner projektu: Centrum Badania i Nauczania Dziejów i Kultury Żydów w Polsce im. Mordechaja Anielewicza Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego.

Ekspozycja upamiętni życie Samuela Willenberga, urodzonego w 1923 r. w Częstochowie polsko-izraelskiego artysty, bohatera wojennego. W 1943 r. był więźniem i uczestnikiem zbrojnego buntu w obozie zagłady w Treblince. Po uciecze z obozu włączył się w konspirację i walczył w powstaniu warszawskim. Na początku lat 50. XX w. wraz z rodziną wyjechał do Izraela, gdzie przez kilkadziesiąt lat pracował jako geodeta. Po przejściu na emeryturę zajął się działalnością artystyczną poświęconą upamiętnianiu doświadczeń Holocaustu.
Wystawa powstała w związku z rocznicami przypadającymi w 2023 r.: 100. rocznicą urodzin Samuela Willenberga, 80. rocznicą buntu w obozie w Treblince oraz 80. rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. /https://www.uw.edu.pl/wystawa-samuel-willenberg-bohater-dwoch-narodow/

Wystawa dostępna do 12 lutego 2023 r.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl