Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego

Wystawa ze zbiorów Muzeum Częstochowskiego

Wernisaż: Ratusz / 15 czerwca 2022 / godz. 11.30 

W naturze człowieka leży chęć porządkowania, układania, harmonizowania zarówno przestrzeni wokół siebie, jak i rzeczywistości czy relacji międzyludzkich. Kultura i religia znacząco wpływają na ich różnorodność i trwałość. Strach przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, baczne obserwacje nieba, faz księżyca, przesileń i równonocy tożsame były niemalże wszystkim społeczeństwom na całym świecie. Na zachowania potocznie zwane pogańskimi zostały nałożone „szablony” i „normy” wypracowane przez największe światowe religie, dając nam fascynujące współistnienie dwóch różnych światopoglądów. Z biegiem lat pewne zwyczaje i tradycje znikają, zmieniają się, niektóre z nich praktykujemy nieświadomie, często nie mając pojęcia o symbolice gestów, pokarmów, roślin, zachowań. Kwestią niezwykle istotną jest utrzymywanie w społeczeństwie wiedzy na temat zachowań, bo może to mieć wpływ na ich utrwalenie i intencjonalne transmitowanie.
Wystawa Rzecz o 12 miesiącach – symbolika roku obrzędowego to podróż przez większość znanych nam świąt w trochę innej konwencji. W przestrzeniach wystawienniczych, zaaranżowanych na pory roku, postaramy się zaskoczyć odbiorcę, zabawić, może z dzisiejszej perspektywy irracjonalnym spojrzeniem na pewne kwestie świętowania, ale przede wszystkim wytłumaczyć, dlaczego na przykład w Boże Ciało intuicyjnie obrywa się gałązki brzóz umieszczonych na ołtarzach. /Ewelina Mędrala-Młyńska/

(15.06-28.08.2022, kuratorki: Ewelina Mędrala-Młyńska, Agnieszka Ciuk-Koćwin)

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl