Płonące Kresy
W stulecie utworzenia Korpusu Ochrony Pogranicza

 

Zastępca Prezydenta Częstochowy dr Ryszard Stefaniak i Muzeum Częstochowskie 10 grudnia 2024 r. (wtorek) o godz. 16.00 zapraszają do Ratusza na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie.

Miniona w tym roku 100. rocznica powstania Korpusu Ochrony Pogranicza to okazja do przypomnienia dramatycznych okoliczności związanych z działalnością dywersyjną prowadzoną przez sowiecką Rosję przeciwko państwu polskiemu w latach 1921–1924, zwłaszcza działalności specjalnych formacji utworzonych w Rosji (takich jak Zakordot i Razwiedupr) w celu atakowania i destabilizowania sytuacji w Polsce.
Ich dziełem były setki ataków, napadów, działań dywersyjnych, akcji sabotażowych, w tym te najgłośniejsze z 1924 r., takie jak napad na pociąg pod Łowczą koło Łunińca czy zajęcia miasteczka powiatowego Stołpce przez sowieckich dywersantów. Ostatecznie 12 września 1924 r. gen. dyw. Władysław Sikorski wydał rozkaz o utworzeniu Korpusu Ochrony Pogranicza – specjalnej formacji wojskowej do ochrony wschodniej granicy II Rzeczypospolitej i zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom Kresów.
Opowieść o sowieckiej dywersji przeciwko państwu polskiemu i wydarzeniach poprzedzających powstanie KOP ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki.

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl