Pięćdziesiąt niedopowiedzeń” – Anita Grobelak – mała retrospektywa

13 lutego 2025 r. / godz. 18.00 / Galeria Dobrej Sztuki / aleja Najświętszej Maryi Panny 47

Anita Grobelak na swą wystawę jubileuszową przygotowała pięćdziesiąt prac ilustracyjnych, malarskich i obiektów instalacyjnych, pokazując trzy ścieżki artystyczne, którymi podąża od dwudziestu lat. Łączy je element wspólny – niedopowiedzenie, ujawniające się niewątpliwie na oniryczno-surrealistycznych ilustracjach, w instalacjach i malarstwie abstrakcyjnym, w którym ważne są kolor i faktura. Przestrzeń na jej obrazach budują materia malarska i pozamalarskie środki artystycznego wyrazu, a abstrakcja jest najsilniejszym i najpełniejszym językiem poznawania, odczuwania oraz kontaktu z otoczeniem. Widz odbiera tę sztukę intuicyjne, emocjonalnie lub intelektualnie, a bogactwo pojawiających się tutaj form implikuje rozmaite skojarzenia. Zaprezentowane prace mają różne formaty – jedno z płócien ma powierzchnię prawie 20 m².

Abstrakcja jest ważnym narzędziem poznania. Autorka lubi przekraczać granice tradycyjnej percepcji, pobudzając intelekt. Na papierze większe znaczenie odgrywają formy przedstawieniowe rozpływające się w nierzeczywistej plamie lub fakturze. Tego rodzaju niedopowiedzenia są dla Artystki bardziej osobiste, są niczym pamiętnik, w którym zapisuje przeżycia ulotnych chwil.

Anita Grobelak jest absolwentką Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, gdzie ukończyła filologię polską (1999 r.), pedagogikę wczesnoszkolną (2001 r.) i wychowanie plastyczne (2002 r.). Dyplom z wyróżnieniem obroniła w pracowni malarstwa prof. Wernera Lubosa. Dyplom z wyróżnieniem z malarstwa sztalugowego – w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel-Karankiewicz. Od 2006 r. jest członkinią Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 r. – Stowarzyszenia „Yes, I can”. W l. 2019–2023 była członkinią Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. Jest Prezesem Zarządu Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, do którego wstąpiła w 2023 r.

Środowisko muzyczne kojarzy ją z dziesięcioletniej działalności GTFP i TFP. W 2006 r. została kuratorką Galerii Teatr from Poland w Częstochowie. W l. 2006–2011 prowadziła tę Galerię, w l. 2011–2016 została jej menedżerką artystyczną. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną ok. czterystu imprez – odpowiadała za koncerty, imprezy charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale. Animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy, była członkinią biura festiwalowego Festiwalu Działań Parateatralnych i Performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011 r.). W l. 2006–2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórczynią i organizatorką projektu „Częstochowska Młoda Scena Artystyczna” (l. 2007–2008), cyklu wystaw fotografii w ramach „Galerii Młodych Twórców” (l. 2007–2008), „7×7 dni Fest” (2011 r.), „Manufaktury książki” (2012 r.), członkinią jury I i II Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramów „42–200 Monodram” w Częstochowie (l. 2008–2009). Była pomysłodawczynią i organizatorką Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (l. 2009–2019), przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (l. 2009–2018), projektu „Częstochowa Bajkowa” (l. 2011–2012, 2018), Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Zobacz Częstochowę”, festiwalu „Peron Częstochowa” (l. 2014–2019), Urban Sketchers in Częstochowa (USk; l. 2018–2024), Urban Sketchers in Lwów (2019 r.), Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019), projektu „Generacje 2019”, ogólnopolskiego, a potem międzynarodowego pleneru malarskiego w ramach Festiwalu Kultury Alternatywnej „eFKA” (l. 2021–2024), pleneru „Częstochowa & Jura” (l. 2021–2024), Międzynarodowego projektu mail art „Filozofia pokoju” (2024 r.). Obecnie jednym z najważniejszych projektów, jaki organizuje w krajach Europy rokrocznie od 2020 r., jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych „PO-MOSTY Wielokulturowości”. To ważne wydarzenie wspierające ponadnarodowe porozumienia, obalające wzajemne uprzedzenia i stereotypy.

Na początku 2018 r. Anita Grobelak założyła Grupę artystyczną ATINA, współpracującą z wieloma instytucjami miejskimi, muzeami, galeriami, stowarzyszeniami w Polsce, Chorwacji, Bośni i Hercegowinie, Belgii, Ukrainie, Indiach, USA, Iranie, Niemczech, organizując co roku kilkanaście wydarzeń kulturalnych. Zakres i obszar działania Grupy stale się rozszerzają.

W 2019 r. realizowała ważny projekt wystawienniczy STOP!SMOG we współpracy z Jerzym Buzkiemprzewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań i Energii Parlamentu Europejskiego, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego (l. 2009–2012), Premierem RP (l. 1997–2001) a także Grupą EPL w Parlamencie Europejskim, Parlamentem Europejskim, Stowarzyszeniem Biznes Nauka – Samorząd „Pro Silesia” oraz wspólną reprezentacją trzech województw: małopolskiego, opolskiego i śląskiego – The South Poland House (Dom Polski Południowej) w Brukseli. Ekspozycja STOP!SMOG była pokazywana w Brukseli oraz kilkunastu miastach polskich, m.in. 13–16 maja 2019 r. w Katowicach na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym.

W 2022 r. Anita Grobelak czynnie włączyła się w pomoc poszkodowanym w wojnie na Ukrainie, która rozpoczęła się 24 lutego tego roku. W czerwcu 2022 r. na zaproszenie stowarzyszenia ukraińskiego NGO „Ekologia. Kultura. Sztuka” pilotowała na terenie Polski projekt artystyczno-edukacyjny „Strażnicy Charkowa: Oleg Lazarenko – portrety”, podczas którego emitowany był film o obrońcach Charkowa w reżyserii Tetyany Babiny – laureatki Nagrody Telewizyjnej ONZ. Na prośbę reżyserki ukraińskiej TV w sierpniu 2022 r. pomagała w realizacji filmu dokumentalnego o pomocy Polaków obywatelom Ukrainy, zorganizowała w Częstochowie plener polskoukraiński międzynarodowy USk i współorganizowała wystawy „Lwowska grafika przeciw wojnie” (w czasie wernisażu w Muzeum Częstochowskim w Ratuszu odbył się koncert Ludmyly Kosteretskiej z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy; w 2022 r. za zainicjowanie i wspólorganizację tej ekspozycji otrzymała podziękowanie od Dyrektora Generalnego Lwowskiego Pałacu Sztuki) oraz „Między nami” – międzynarodową wystawę sztuk wizualnych z okazji Dnia Ukraińskiego prezentowaną na Starym Rynku w Częstochowie.

Anita Grobelak kilka razy otrzymywała stypendia rektorskie, ma na swoim koncie dwie Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowa. Dostała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce Europen Night Without Accident. W 2018 r. została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”. W 2019 i 2024 r. była nominowana do tytułu Osobowość Roku 2018 w plebiscycie „Dziennika Zachodniego”. W 2023 r. Prezydent Miasta Częstochowy wyróżnił Grupę artystyczną ATINA za wkład w organizowanie pomocy dla narodu ukraińskiego. Artystka otrzymała też kilka nagród i wyróżnień w konkursach rysunkowych oraz malarskich w kraju i poza jego granicami. W 2024 r. były to: International Prize Velazquez & Goya w Barcelonie, International Prize Artists at the Jubilee w Rzymie (nagroda przyznawana raz na 25 lat), złoty certyfikat za pracę „Autumn” na Międzynarodowej wystawie „The Sound of Autumn” w Iranie, złoty medal Vision Art Media na Art Awards Competition of 2024 w USA (ekspozycja prac laureatów na słynnym Time Square w styczniu 2025 r.), wyróżnienie na międzynarodowej wystawie interdyscyplinarnej WATER MEMORY w Polsce.

Artystka prezentowała swoją twórczość malarską, rysunkową, ilustracyjną, instalacyjną na ponad 250 wystawach w kraju i za granicą, w takich krajach jak Argentyna, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Chorwacja, Francja, Holandia, Indie, Meksyk, Niemcy, Peru, Portugalia, Ukraina, Włochy, Hiszpania, Iran, Korea Południowa, Turcja, Senegal, USA, Wielka Brytania. Jej prace znajdują się w krajowych i zagranicznych zbiorach muzealnych oraz prywatnych kolekcjach.

/tekst przygotowano w oparciu o materiał przekazany przez Anitę Grobelak/

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl