Szopki krakowskie ze zbiorów Muzeum Krakowa

WERNISAŻ

Ratusz, 10 grudnia 2019, godz. 18.00

Od 10 grudnia 2019 do 2 lutego 2020 r. w Ratuszu prezentować będziemy szopki krakowskie –wielopoziomowe, bogato zdobione konstrukcje, kształtem przypominające wieże. Umieszczone w nich figurki z bożonarodzeniowego misterium wprawione zostają w ruch. Są wielokolorowe, połyskujące, przyciągają uwagę i zachwycają oglądających.

Szopka krakowska to budowla symetryczna, posiadająca pięć wież: trzy duże, pomiędzy którymi umieszczone są dwie mniejsze. Jej konstrukcja składa się z minimum trzech poziomów i łączy ze sobą elementy zabytkowych budowli Krakowa. Najczęściej odwzorowywane są Kościół Mariacki i Katedra Wawelska.

Na wystawie prezentujemy szopki ze zbiorów Muzeum Krakowa. Najstarsza pochodzi z 1967 r., a najnowsza z ostatniego konkursu z 2018 r. Największa szopka ma ponad 2 metry wysokości, a najmniejsza 19 cm, choć zdarzają się szopki wykonane misternie na łyżeczce do herbaty. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy pokazujące, jak buduje się szopkę, przestawiające rody szopkarzy oraz historię konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską.

/Agnieszka Ciuk-Koćwin/