Tylko do 29 stycznia 2023 r. można zwiedzać wystawy „Klimaty Częstochowy” i “Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat”.

Pierwszą z nich prezentujemy w Galerii Dobrej Sztuki, drugą w Pawilonie Wystawowym.

 

15. Konkurs Fotograficzny „Klimaty Częstochowy”

Celem „Klimatów Częstochowy ” jest ukazanie walorów kulturowych, architektonicznych, przyrodniczych i turystycznych Częstochowy. Zamiarem organizatora jest pozyskanie i prezentacja fotografii obrazujących zainteresowanie przejawami życia w jego różnorodnych dziedzinach. Mile widziane jest niebanalne potraktowanie „klimatów”, gdzie głównym motywem jest człowiek, środowisko, w którym żyje oraz wydarzenia, w jakich uczestniczy. 20 października 2022 r. Jury w składzie: Justyna Janus, Kamila Skorek, Łukasz Stacherczak i Dariusz Gawroński do wystawy pokonkursowej wybrało 40 zdjęć 23 autorów. Są nimi: Mikhail Averyn / Marcin Cekus / Piotr Cieślak / Mateusz Gonera / Katarzyna Gwara / Jacek Kamiński / Rafał Kuliński / Marek Lapis / Grzegorz Libiszewski / Łukasz Majewski / Grzegorz Misiak / Rafał Młyńczak / Kamil Pawlik / Tomasz Pietruszka / Wiktoria Rakocz / Sebastian Respondek / Grzegorz Skowronek / Maciek Skowronek / Piotr Tomala / Jan Ulicki / Dominik Windorpski / Aleksander Van / Tomasz Zając. / Organizator Konkursu: Urząd Miasta Częstochowy.

Dwie setki – Plucińska&Majewski. Różne drogi, jeden świat

Zapraszamy na etnograficzną wystawę jubileuszową zorganizowaną w stulecie urodzin Janiny Plucińskiej-Zembrzuskiej i Stanisława Majewskiego. Ich twórczość od lat jest przedmiotem badań częstochowskich etnografów. Artyści, kwalifikowani do nurtu nieprofesjonalnych, tak różni od siebie w sposobie przeżywania i interpretowania otaczającej rzeczywistości, podobnie eksploatowali czas poświęcany na działalność twórczą. Majewski tworzył relatywnie krótko (14 lat), pozostawił po sobie jednak setki prac, z których część ma wręcz monumentalny format. Na ekspozycji prezentujemy największe w jego dorobku – ponad pięciometrowy ołtarz ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie oraz “Zatajony świat” ze zbiorów własnych. Janina Plucińska-Zembrzuska miała kilka wystaw w Muzeum Częstochowskim, na tej jednak odsłaniamy inne oblicze artystki, mniej naznaczone cierpieniem i bólem. Po raz pierwszy pokazujemy jej rysunki, zainspirowane podróżami oraz plenerami malarskimi. Plucińska-Zembrzuska pozostawiła po sobie również setki prac, które niezwykle barwnie obrazują jej stany emocjonalne oraz doświadczenia życiowe. Zestawienie działalności Stanisława Majewskiego, który żył w mikrokosmosie własnych przekonań i filozofii, z eksperymentującą formą i materiałem Janiną Plucińską-Zembrzuską to nie lada wyzwanie. Niezwykle jednak istotne z punktu widzenia pamięci. Pamięci o wybitnych twórcach. /Ewelina Mędrala-Młyńska/ kuratorki: Ewelina Mędrala-Młyńska, Agnieszka Ciuk-Koćwin

Serdecznie zapraszamy!

 

Comments are closed.

Muzeum

Muzeum

Muzeum Częstochowskie jest najstarszą instytucją kultury regionu częstochowskiego. Odgrywa istotną rolę w jego życiu społecznym i kulturalnym, wpływa znacząco na tradycję i historię.

Kontakt

Kontakt

Muzeum Częstochowskie
Aleja NMP  47
42-217  Częstochowa
tel. 34 360 56 31
muzeum@muzeumczestochowa.pl